Piotr Cyrwus jako oficer Armii Czerwonej podczas finału XIX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego

Pałacyk "Sokół"
Skawina
22/06/2024

Zapiski oficera Armii Czerwonej – to powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1957 roku w Londynie nakładem wydawnictwa GRYF. Satyra ta najczęściej jest publikowana przez wydawnictwa niezależne (a w PRL-u podziemne) i opisuje pobyt oficera Armii Czerwonej – Michaiła Zubowa – na okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie.

Michaił Zubow, dzielny krasnoarmiejec, wkracza na czele niezwyciężonej Armii Czerwonej na teren Polski, by dumnie i radośnie wyzwalać z burżuazyjnego jarzma swych braci. Zostaje skierowany do Vilniusa (dawniej Wilna), które okazuje się prawdziwą kapitalistyczną jaskinią! Ludzie chodzą w butach, mężczyźni w kapeluszach, kobiety w pończochach i kolorowych sukienkach. Do tego chleba, kiełbasy, słoniny każdy może kupić, ile tylko zechce. Na szczęście uczciwy sowiecki żołnierz doskonale poradzi sobie z polskimi krwiopijcami. A wszystko ku chwale WIELKIEGO towarzysza Stalina!

Autor pamiętnikarskich zapisków, mający o sobie niezwykle wysokie mniemanie Michaił Zubow, oficer sowiecki i członek Komsomołu to w rzeczywistości prosty, poddany propagandowej indoktrynacji żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina, który po zajęciu przez Sowietów we wrześniu 1939 roku części Polski próbuje pogodzić oficjalną komunistyczną propagandę z zastaną na Kresach rzeczywistością.

Powieść jest psychologicznym obrazem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, który nie potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie, człowieka o zachowaniu zmechanizowanym i opartym na strachu, posłuszeństwie, ideologii bolszewickiej oraz nienawiści do wyimaginowanych „burżuazyjnych” wrogów. Jednocześnie przedstawia obraz sytuacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie w latach II wojny światowej.

Monodram oparty na tym znakomitym – i zakazanym jeszcze niedawno – tekście zobaczymy podczas finału XIX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego w wykonaniu fantastycznego Piotra Cyrwusa. Reżyserii spektaklu dokonał Tomasz Obara, a sam spektakl otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu.

Wy mówicie, że ja jestem dookoła dureń! A czy wy wiecie, że ja jestem z tego tylko dumny…? Tak… Wy ot mądrale, a nawet swego państwa nie macie i musicie robić to, co wam nasz rząd rozkaże! A mnie mądrość nie jest potrzebna. My mamy takich, co mądrzy są i oni wszystkim kierują. My już ćwierć świata mamy. A za dziesięć lat pół świata opanujemy. A za 20 lat nasz ruski naród będzie wszystkimi na świecie rządzić. – Czy nie brzmi to znajomo? Czy nie to obserwujemy od lat za naszą wschodnią granicą? Czy kiedykolwiek cokolwiek jest w stanie zmienić to imperialne myślenie?

Piotr Cyrwus kapitalnie wciela się w postać buraczanego bolszewika, nic dziwnego, że monodram w jego wykonaniu ma już ponad 500 odsłon. Chociaż nieodłącznie kojarzy nam się jako aktor serialowy, jego dossier jest zdecydowanie bogatsze. Jest to zarazem aktor i reżyser, urodzony w Nowym Targu w 1961 roku, ukończył wydział aktorski w PWST w Krakowie. Związany z teatrami: Polskim w Warszawie, Jaracza w Łodzi, Starym oraz STU w Krakowie, Teatrem Komedia w Warszawie, Teatrem im. Kochanowskiego w Radomiu, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych Teatru Telewizji, Teatru Polskiego Radia, filmu i produkcji telewizyjnych. Współpracował z takimi reżyserami jak: Krystian Lupa, Waldemar Śmigasiewicz, Maciej Wojtyszko, Maciej Prus, Tadeusz Bradecki, Kazimierz Kuc, Andrzej Wajda, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, Krzysztof Zanussi, Fred Apke, Steven Spielberg, Andrzej Seweryn, Dan Jammet, Jacques Lassalle, Janusz Wiśniewski, Krzysztof Jasiński. Przewodniczący ZASP w Starym Teatrze przez trzy kadencje.

Otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu za rolę Miszy Zubowa w spektaklu „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” w roku 1992; nagrodę Komitetu Radia i Telewizji za rolę Waldka w spektaklu „Do piachu” w roku 1990. Nominowany w 2013 r. do prestiżowej nagrody teatralnej Feliks Warszawski w spektaklu „Qvo Vadis” w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych, m.in. w: Sarajewie, Edynburgu, Awinionie, Chicago. Od 2011 na nowo członek zespołu Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie pod dyrekcją Andrzeja Seweryna. Obecnie związany z Teatrami STU w Krakowie i Teatrem Nowym w Łodzi.

Zapraszamy w sobotę, 22 czerwca o godzinie 20.00 na wieczór z Gwiazdą XIX Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.

Cena biletów:
bilet normalny – 80 zł od osoby
bilet ulgowy – 70 zł od osoby dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Skawińskiej i Ogólnopolskiej Karty Seniora

Bilety do nabycia od dnia 3 czerwca (poniedziałek) w kasie Basenu Camena (parter) od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 – 21:00, a w Pałacyku „Sokół” w dniu spektaklu bezpośrednio przed wydarzeniem, tj. na godzinę przed spektaklem – tylko w wypadku wolnych miejsc.

Liczba miejsc ograniczona!

Gorąco polecamy!

Czas trwania spektaklu:1 godzina 20 minut

 

Joanna Kurpiel

KK

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl