Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.
Trasa: Biela voda – Dolina Bielej vody kežmarskej – Chata pri Zelenom plese – Veľké Biele pleso – Predné Kopské sedlo (Wyżnia Przełęcz pod Kopą 1778 m) – Kopské sedlo (Przełęcz pod Kopą) – Tatranská Javorina
Termin: 28.06.2025
Wyjazd: godz. 5.00
Powrót: godz. 22.00 /czas przejścia: 9h/
Cena: 150,00 zł
Schroniska po drodze: Chata pri Zelenom plese (Schronisko nad Zielonym Stawem)
/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/
Skala trudności: „3” – trasa dla osób, którym niestraszny umiarkowany wysiłek fizyczny. Szlak prowadzi głównie trasami spacerowymi, jednak zawiera również krótkie odcinki o zwiększonym stopniu trudności – przede wszystkim w postaci stromych podejść. Miejscami przebiega w pobliżu urwisk, zwykle jednak w bezpiecznej odległości. Zazwyczaj brak sztucznych zabezpieczeń. Czas przejścia: do 6 godzin.
ZAPISY
28 maja, godz. 12.00
Szczegóły trasy:
Biała Woda (słow. Biela voda) – położony na wysokości 915 m n.p.m. przystanek autobusowy przy Drodze Wolności w Tatrach na Słowacji, pomiędzy osadami Matlary i Kieżmarskie Żłoby. Znajduje się w wylocie Doliny Kieżmarskiej i jest miejscem, z którego wychodzą szlaki turystyczne do tej doliny. Znajduje się tutaj płatny parking samochodowy. Z parkingu tego i dużych otwartych łąk przy nim widok na szczyty masywu Łomnicy, Małą Rakuską Czubę oraz Steżki i Kobyli Wierch.
Dolina Kieżmarska, w części literatury tatrzańskiej Dolina Kiezmarska, Dolina Białej Wody Kieżmarskiej dolina walna położona w słowackich Tatrach Wysokich, na granicy z Tatrami Bielskimi. Większość obszarów doliny zbudowana jest z granitów, jedynie lewe skrzydło (w Tatrach Bielskich) powstało ze skał osadowych. Dolina była zlodowacona, świadczą o tym dobrze zachowane kotły lodowcowe, klasyczne progi skalne, podcięcia erozyjne stoków i moreny. Osobliwością jest występujący pod północnymi ścianami Łomnicy w Miedzianej Kotlinie płat wiecznego śniegu. Jest to tzw. śnieżnik, w ostatnich latach jednak ciągle zmniejsza się. Dnem doliny płynie potok Biała Woda Kieżmarska, w górnych odnogach doliny jest kilkanaście stawów.
Schronisko nad Zielonym Stawem (słow. Chata pri Zelenom plese) – schronisko w słowackich Tatrach Wysokich, w Dolinie Zielonej Kieżmarskiej (słow. Dolina Zeleného plesa), położone nad brzegiem Zielonego Stawu Kieżmarskiego na wysokości 1550 m n.p.m.
Wielki Biały Staw, Biały Staw Kieżmarski, Biały Staw – największy ze stawów znajdujących się w Dolinie Białych Stawów w północno-wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji.
Staw znajduje się w dolnej części doliny, na poziomie 1613 m n.p.m. Jego powierzchnia według pomiarów przeprowadzonych przez TANAP w latach 1961–1966 wynosi niecały hektar (0,95 ha), starsze pomiary Józefa Szaflarskiego podają 1,056 ha. Wielki Biały Staw ma 195 m długości i 70 m szerokości (według Szaflarskiego odpowiednio 227 m i 82 m) oraz 1 m głębokości. Nad staw opadają z północy zbocza Bielskiej Kopy, od wschodu góruje nad nim sylwetka Jagnięcego Szczytu. W północno-zachodniej części zbiornika uchodzą do niego dwa drobne cieki wodne. Z jeziora wypływa Biały Potok Kieżmarski, będący głównym dopływem Zielonego Potoku Kieżmarskiego, do którego wpada w Dolinie Kieżmarskiej na wysokości ok. 1350 m n.p.m.
Wielki Biały Staw jest otoczony osadami morenowymi. Jego dno od południowej strony jest muliste, odpływ zaś zaścielony dużymi kamieniami. Wskutek małej głębokości poziom wody w stawie i jej temperatura ulegają dużym wahaniom, co odróżnia to jezioro od innych tatrzańskich jezior tej wielkości.
Staw jest największym z jeziorek i oczek wodnych w Dolinie Białych Stawów, obejmowanych wspólną nazwą Białych Stawów. Kilkaset metrów na południe od niego znajduje się drugi pod względem wielkości w dolinie Stręgacznik (Trójkątny Staw), pozostałe stawy to Małe Białe Stawy, Niżni i Wyżni Rzeżuchowy Stawek oraz Żółty Stawek.
Wyżnia Przełęcz pod Kopą (słow. Predné Kopské sedlo, niem. Vorderer Kopper Pass, Weißseesattel, Schächtenpass, Schächtensattel, węg. Elülső-Kopa-hágó, Fehér-tavi-nyereg, 1778 m) – szeroka, trawiasta przełęcz na północno-wschodnim krańcu Tatr Wysokich. Wspólnie z Niżnią Przełęczą pod Kopą (Kopské sedlo, 1750 m) i Pośrednią Przełęczą pod Kopą (Zadné Kopské sedlo, ok. 1770 m) tworzy szerokie obniżenie Przełęczy pod Kopą.
W przeciwieństwie do Niżniej i Pośredniej, Wyżnia Przełęcz pod Kopą nie leży w grani głównej Tatr, lecz w bocznym grzbiecie Bielskiej Kopy, którą oddziela od Koperszadzkiej Grani. Grzbiet ten łączy się z główną granią ok. 100 m na południe od Pośredniej Przełęczy pod Kopą. Najbliższym wzniesieniem w Koperszadzkiej Grani jest Koperszadzki Zwornik – niższy wierzchołek Koperszadzkiej Czuby. Bielska Kopa góruje bezpośrednio na zachód od Wyżniej Przełęczy pod Kopą. Pomiędzy Wyżnią, Pośrednią i Niżnią Przełęczą pod Kopą rozciąga się trawiasta ubocz nazywana Koperszadzką Płaśnią (Kopská pláň).
Źródło: https://pl.wikipedia.org
Trasa:
Szczegóły trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route/3nple
Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.
Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, TATRY BIELSKIE
Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.
Prosimy zapoznać się z regulaminem.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.
Prosimy zapoznać się z regulaminem: Regulamin Wycieczek Górskich 2025