Zapisy na wycieczkę górską TATRY ZACHODNIE – JURANOVA DOLINA + ORAVICE

inna lokalizacja
07/06/2025
06:00

Zapraszamy na kolejną w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Trasa: Witów – Magura Witowska 1232 m – Juráňova dolina ústie – Sedlo Umrlá – Oravice

Termin: 7.06.2025

Wyjazd: godz. 6.00

Powrót: godz. 21.00 /czas przejścia: 7h/

 

Cena: 150,00

Dla chętnych indywidualnie możliwość ze skorzystania z aquaparku Meander Oravice (2h) 33 EUR lub Starych Term 9 EUR

Schroniska po drodze: brak

 

/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/

 

Skala trudności: „2” trasa przeznaczona dla osób, którym nie straszny lekki wysiłek; zawiera elementy szlaków spacerowych oraz pojedyncze, krótkodystansowe trudności przejawiające się w stosunkowo dużymi stromiznami;

 

ZAPISY od 9 maja, godz. 12.00

Tutaj

 

Szczegóły trasy:

Witów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. Jest to miejscowość turystyczna w górnym biegu potoku Czarny Dunajec, u podnóża Tatr Zachodnich.

Magura Witowska (słow. Oravická Magura, Magura, 1232 m) – szczyt Orawicko-Witowskich Wierchów (część Pogórzy Przedtatrzańskich, dawniej część Pogórza Spisko-Gubałowskiego). Jest najwyższym szczyt polskiej części Pogórza znajdującym się w ich grani głównej pomiędzy Przysłopem Witowskim (1164 m) a Maśniakową (972 m). Przez jego wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku. Południowe i zachodnie stoki Magury Witowskiej opadają do Doliny Cichej Orawskiej, spływające z nich potoki zasilają Cichą Wodę Orawską i Orawicę, natomiast północno-wschodnie opadają do doliny Czarnego Dunajca. W kierunku północno-zachodnim odchodzi od Magury Witowskiej długi grzbiet boczny, w którym pierwszym, sąsiadującym z Magurą, wzniesieniem są Wyżnie Działy.

Góra jest w większości zalesiona, jednakże na jej północnych stokach, na słowackim terenie znajduje się duża polana Magura Witowska (słow. Poľana Magura). Po polskiej stronie, w górnej części stoku północno-wschodniego, położone są duże, należące do Witowa polany: Bzdykówka i Basiorówka Z rzadkich w Karpatach gatunków roślin stwierdzono występowanie siedmiopalecznika błotnego.

 Dolina Juraniowa (słow. Juráňova dolina) – dolina w słowackich Tatrach Zachodnich. Jest największym odgałęzieniem Doliny Cichej Orawskiej. Dawniej nazywana była też Doliną Lieskowską.

Umarła Przełęcz (słow. Umrlé sedlo, Umrlá, sedielko pod Umrlou, Grúnik) – położona na wysokości 983 m n.p.m. przełęcz w grzbiecie Jambory w słowackich Tatrach Zachodnich, pomiędzy Umarłą Kopką (1048 m) a Jeżowym Wierchem (1090 m). Wschodnie zbocza spod przełęczy opadają do Doliny Juraniowej, zachodnie do Doliny Bobrowieckiej. Rejon przełęczy jest zalesiony, znajduje się tutaj wiata dla turystów i ławki. Dawniej na przełęczy było skrzyżowanie szlaków turystycznych, jednak w 2008 zielony szlak przez Juraniową Przełęcz i Bobrowiec do Bobrowieckiej Przełęczy został zamknięty, a cały ten rejon uzyskał status obszaru ochrony ścisłej. TANAP i TPN uzasadniają to potrzebą ochrony siedlisk dużych zwierząt. Zmieniono również kolor szlaku do Doliny Bobrowieckiej z zielonego na czerwony. Wcześniejsze pomiary określały wysokość przełęczy na 981 lub 988 m.

Orawice (słow. i węg. Oravice) – osada na Orawie (Słowacja), nad rzeką Orawica. Położona jest na wysokości 790 m n.p.m. w Kotlinie Orawickiej i Dolinie Orawickiej, u północnych podnóży Tatr Zachodnich. Administracyjnie część Twardoszyna.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 

Trasa:

 

Szczegóły trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route/3hk38

 

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.

Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, JURANOVA DOLINA

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.

Prosimy zapoznać się z regulaminem.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.

 

Prosimy zapoznać się z regulaminem: Regulamin Wycieczek Górskich 2025

inna lokalizacja