Zapraszamy na pierwszą w tym sezonie wycieczkę górską z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.
Trasa: Jarabina – Jarabinské tiesňavy – Sedlo Vabec – Osly – Ľubovniansky hrad – Stará Ľubovňa
Termin: 6.04.2024
Wyjazd: godz. 6.00
Powrót: godz. 20.00 /czas przejścia 6h/
Cena: 130,00 zł
Brak schronisk po drodze
Wstęp na zamek w Starej Lubowli płatny gotówką – 9 EUR
/konieczne dokumenty do przekroczenia granicy państwa: dowód lub paszport/
Skala trudności: 1 – szlak bez żadnych technicznych komplikacji; zazwyczaj wiedzie łagodnym zboczem, niekiedy nawet na sam szczyt
ZAPISY
Zapisy trwają, uruchomienie drugiego autokaru
Szczegóły trasy:
Jarabinské tiesňavy – Rezerwat przyrody Jarzębiński Wąwóz (słow. Jarabinský prielom lub Jarabinské tiesňavy) – rezerwat przyrody położony w Górach Lubowelskich (słow. Ľubovnianska vrchovina) w Pienińskim Pasie Skalicowym, na północ od łemkowskiej (rusińskiej) wsi Jarzębina (słow. Jarabina). Utworzony w 1967 r., powierzchnia 5,55 ha. Rezerwat obejmuje krótki, skalny przełom potoku Mały Lipnik. Woda rozcięła tu wapienie serii czorsztyńskiej, tworząc wąski przesmyk o szerokości około 100 m, a miejscami nawet 1-3 m. Przeciskający się przez wąwóz potok tworzy liczne małe wodospady, kaskady oraz kotły (do 3 m głębokości). Nad wąwozem górują strzeliste turnie skalne – m.in. Dudkowa Skała, Łysa Skała. Przez teren rezerwatu, ponad wąwozem, miejscami bardzo eksponowaną ścieżynką prowadzi zielony szlak turystyczny.
Sedlo Vabec – Vabec – położona na wysokości 750 m szeroka przełęcz w Górach Lubowelskich na Słowacji. Znajduje się w grzbiecie łączącym Ośli Wierch (859 m) z Medvedelicą (888 m). Ma też polską nazwę – Wabnik. Nazwa ta pochodzi od nazwy karczmy, która dawniej stała na tej przełęczy. Nazwę Wabnik wymienia Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego. Przed rozbiorami bowiem tereny te należały do Polski.
Osly – Ośli Wierch (słow. Oslí vrch, Osly, 859 m) – szczyt Gór Lubowelskich na Słowacji. Stoki Oślego Wierchu są zalesione, jednak na wierzchołku oraz na grzbiecie od Oślego Wierchu poprzez wierzchołek Kóta 772 na Wysoki Gruń (Wysoki gruň, 660 m) są ogromne łąki, dzięki czemu rozciąga się stąd szeroka panorama widokowa. Dobrze widać stąd wschodnie wzniesienia Małych Pienin, wschodnią część Magury Spiskiej, Góry Lubowelskie, Pasmo Jaworzyny, Góry Leluchowskie i Góry Lewockie.
Ľubovniansky hrad – zamek we wschodniej Słowacji, obecnie w mieście Lubowla w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz, wybudowany pod koniec XIII w. (pierwsza wzmianka z 1311 r.). Obecnie częściowo jest trwałą ruiną, częściowo odbudowany. Na zamku jest udostępniona kopia aktu zastawu spiskiego. W zachowanych pomieszczeniach mieści się muzeum. W kaplicy zamkowej jest stała wystawa kopii polskich klejnotów koronacyjnych. Poniżej zamku znajduje się Muzeum Architektury Ludowej regionu spiskiego (skansen).
Stará Ľubovňa – miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz (na terenie do końca XVIII w. będącym częścią ziemi sądeckiej). Lubowla leży na wysokości 545 m n.p.m., w Kotlinie Lubowelskiej między Magurą Spiską na północnym zachodzie, Górami Lubowelskimi na północnym wschodzie i Górami Lewockimi na południu. Stare centrum miasta położone jest w widłach Popradu i jego prawobrzeżnego dopływu, rzeczki Jakubianka. Związany z miastem Zamek Lubowelski wznosi się na północ od miasta, po przeciwnej stronie Popradu. Ok 3 km na południe od miasta, w dolinie Jakubianki, leży wieś Nowa Lubowla.
Źródło: https://pl.wikipedia.org
Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – płatność tylko przelewem.
Numer konta bankowego: 87 8600 0002 0000 0000 3838 0005, tytuł: imię i nazwisko uczestnika, GÓRY LUBOWELSKIE.
Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie prowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.
Prosimy zapoznać się z regulaminem wycieczek górskich 2024 (w załączniku poniżej).
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 15.00 pod numerem telefonu: 728 834 588.
Magdalena Pobożniak
KK