Zapisy na wycieczkę „TATRY WYSOKIE – SZPIGLASOWY WIERCH”

Tatry
21/08/2021 05:00

Otwieramy zapisy na piątą w tym sezonie wycieczkę górską z CKiS w Skawinie. Serdecznie zapraszamy. Wszystkie informacje znajdą Państwo poniżej ⇓

21.08.2021

„TATRY WYSOKIE – SZPIGLASOWY WIERCH”

Trasa piesza: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dol. 5 Stawów Polskich – Przełęcz Szpiglasowa – Szpiglasowy Wierch (2172) – Dolina za Mnichem – Morskie Oko – Palenica Białczańska

 

Wyjazd godz. 5.00, powrót godz. 22.00
/czas przejścia: 8,5h/
Cena: 90 zł

Skala trudności:
,,5” – trasa przeznaczona dla średniozaawansowanych; w niektórych miejscach sporadycznie występują sztuczne zabezpieczenia w formie łańcuchów lub drabinek; czasem wąskie przejścia

ZAPISY

Formularz zgłoszeniowy: TUTAJ

Wędrówkę zaczynamy czerwonym szlakiem z parkingu na Palenicy Białczańskiej. Po lewej stronie widać słowacką Dolinę Białej Wody oraz potężne szczyty górujące za nią, w tym Gerlach. Gdy już dotrzemy do słynnych Wodogrzmotów Mickiewicza, skręcamy w prawo porzucając czerwone barwy na rzecz zielonego szlaku . Wkraczamy w Dolinę Roztoki. Szlak wiedzie dość długo lasem. Po 1,5 h podróży zielonym szlakiem docieramy do rozwidlenia. Zielony szlak podąża prosto przez Wodospad Siklawica, natomiast czarny, który przechodzi nieopodal schroniska, odbija w lewo. Niezależnie od tego, który szlak wybierzemy, po 45 min dotrzemy do słynnego mostku. Mostek trzeba przekroczyć dziarskim krokiem. Szlak początkowo łagodnie prowadzi zachodnim brzegiem Wielkiego Stawu Polskiego. Pojawi się odbicie żółtego szlaku na Przełęcz Krzyżne, później czarny na Kozi Wierch i krzyżówka z żółtym. W prawo, żółty wiedzie na Kozią Przełęcz, w lewo na Szpiglasowy Wierch. W tym miejscu zaczyna się najciekawszy fragment szlaku. Strumień, musimy przeskoczycie po kamieniach, łączy wody Czarnego Stawu Polskiego z Wielkim. Przed Nami Szpiglasowa przełęcz rozdziela Szpiglasowy Wierch po prawej od Miedzianego po lewej. Czas na nieco wspinaczki. Podejście na przełęcz, przez łańcuchy, wiedzie zakosami przez Czerwony Piarg. Ze Szpiglasowego Wierchu widoki są zdecydowanie cudowne – jest Dolina Ciemnosmreczyńska z widocznym w dole Niżnim Ciemnosmreczyńskim Stawem, Krywań, Kopy Liptowskie i Tatry Zachodnie. Schodząc w dół, warto przyglądać się nieco nietypowej stercie głazów. Jest to Mnich. Gdy już dotrzemy do Schroniska nad Morskim Okiem czeka Nas zejście 8 km asfaltowym odcinkiem na parking.

Informacje:

Palenica Białczańska – polana w Tatrach Wysokich położona w Dolinie Białki na wysokości ok. 990 m n.p.m. Stanowi punkt końcowy dla ruchu zmotoryzowanego, zmierzającego Drogą Oswalda Balzera w kierunku Morskiego Oka. Jest tu także końcowy przystanek busów PKS, mikrobusów oraz postój góralskich fasiągów.

Wodogrzmoty Mickiewicza, często Wodogrzmoty, wodospady w Tatrach Wysokich utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływającym z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki. Trzy większe noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Powstały one w miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki.

Dolina Pięciu Stawów Polskich – dolina w polskich Tatrach Wysokich.

Szpiglasowa Przełęcz – siodło położone na wysokości 2110 m n.p.m. na początku długiej północno-wschodniej grani Szpiglasowego Wierchu w Tatrach Wysokich. Przełęcz oddziela Szpiglasowy Wierch i Miedziane. Jest dostępna dla turystów i stanowi jedno z dwóch przejść łączących Dolinę Pięciu Stawów Polskich i kotlinę Morskiego Oka.

Szpiglasowy Wierch – szczyt o wysokości 2172 m n.p.m. w głównej grani Tatr. Nazwa pochodzi od spolszczonego niemieckiego słowa Spiessglas lub Spiessglanz oznaczających antymonit. Rudę tę dawniej wydobywano w kopalni Szpiglas założonej w drugiej połowie XVIII wieku. Pisał o niej Ładowski w 1783 r. Szpiglasowy
Wierch jest zwornikiem dla trzech grani:
• Liptowskie Mury – grań północno-zachodnia od Szpiglasowego Wierchu do Gładkiej Przełęczy,
• Szpiglasowa Grań – grań południowo-wschodnia do Wrót Chałubińskiego,
• boczna, północno-wschodnia grań Szpiglasowego Wierchu ze szczytami Miedziane i Opalony Wierch

Dolina za Mnichem – zachodnie odgałęzienie Doliny Rybiego Potoku w Tatrach Wysokich, otwarte na kotlinę Morskiego Oka, tarasowe pustkowie skalne powstałe na skutek zaburzeń tektonicznych przed okresem ostatniego zlodowacenia.

Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.

Źródło:

https://tiny.pl/xh3wx

Informacja graficzna:

https://tiny.pl/9x2bd

Przypominamy o terminowym dokonywaniu wpłat – ze względów bezpieczeństwa (by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa) płatność tylko przelewem.

Wszystkie wycieczki organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie poprowadzą nasi doświadczeni przewodnicy.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Działem Sportu i Rekreacji CKiS od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00, pod numerem telefonu: 728 834 588.

Warto również znać obowiązujący Regulamin wycieczek górskich 2021 (w załączniku poniżej).

Regulamin organizacji cyklu wycieczek

 

Magdalena Pobożniak

(AZG)

Tatry