W piątek 30 kwietnia o godzinie 18:00 zapraszamy na kolejny wirtualny wernisaż, podczas którego w Galerii Pałacyk gościć będziemy jednego z najpopularniejszych skawińskich artystów – Mariana Strzebońskiego.
Twórczość artysty mieliśmy przyjemność prezentować w naszej Galerii już trzykrotnie. Pierwsza wystawa pt. „Inspiracje dziełami mistrzów” miała miejsce w maju 2005 roku. Autor zaprezentował wówczas prace nawiązujące między innymi do twórczości Van Gogha, Piotra Michałowskiego oraz Moneta. Kolejne dwie ekspozycje ukazywały twórczość zupełnie odmienną, w której dominowała fascynacja artysty naturą i architekturą, zwłaszcza tą rodzimą. W 2014 roku zaprezentowane zostały akwarele będące wynikiem realizacji projektu „Skawina czterech pokoleń”, natomiast w 2016 roku artysta za pośrednictwem swoich obrazów zabrał nas na spacer po Krakowie, prezentując podczas wystawy urokliwe zakątki tego pięknego miasta, uwiecznione w akwarelach.
Podczas kwietniowego wernisażu sala teatralna Pałacyku „Sokół”, zamieniając się na krótką chwilę w ekspozycyjną, pozwoli na prezentację prac zebranych wokół tematu „Zima zamknięta w pasteli”, wykonanych głównie techniką suchej pasteli. Oprócz porcji twórczości zrodzonej z pasji, będziemy mogli przedstawić Państwu także wyjątkową postać artysty, z którym rozmawiać będą prowadzące Galerię Pałacyk Małgorzata Tomala oraz Karolina Kozanecka. Naszym spotkaniem ostatecznie pożegnamy zimę, którą przez najbliższy czas mamy nadzieję oglądać już jedynie na obrazach artysty.
Wernisaż będzie transmitowany w grupie CKiS LIVE na Facebooku 30 kwietnia (piątek), o godzinie 18.00.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, z nieograniczonym dostępem (jedynym warunkiem jest dołączenie do Grupy CKiS LIVE). Zapraszamy!
Jeśli tylko sytuacja epidemiczna pozwoli nam udostępnić Państwu wystawę w Galerii Pałacyk, zapraszamy serdecznie do bezpośredniego zwiedzania od 4 do 31 maja, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00. O aktualnych obostrzeniach będziemy informować na bieżąco.
O artyście:
Marian Strzeboński urodził się 1953 r. w Skawinie, gdzie mieszka do dziś. Ukończył LO w Skawinie a następnie studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Pracował jako nauczyciel geografii oraz plastyki w szkołach podstawowych w Żegocinie, Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie oraz w Szkole Podstawowej w Radziszowie. Swoją drogę zawodową połączoną z pasją określa tak: „Geografia i malarstwo są pewnym sprzężeniem. Dzięki geografii nie wybrałem drogi kształcenia w kierunku malarstwa, ale dzięki geografii maluję do dziś”.
Jest wierny maksymie, że „człowiek uczy się do końca życia”. Dzięki wykonywanej pracy miał możliwość przekazywać swoją wiedzę i umiejętności wielu pokoleniom dzieci i młodzieży, rozbudzając w nich talenty oraz kształtując ich osobowości, nie tylko te artystyczne.
Choć sam mówi o sobie, że jest jedynie amatorem, od ponad pięćdziesięciu lat z dużymi sukcesami uprawia malarstwo, które stało się dla niego największą życiową pasją. Do perfekcji opanował rzemiosło tworząc niezwykłe prace z wykorzystaniem różnorodnych technik malarskich (akwarela, olej, akryl, pastele).
Jest nieustannie zafascynowany pięknem otaczającego świata, co przekłada się bezpośrednio na tematykę prac wychodzących spod jego ręki. Artysta w sposób niezwykle przemyślany podejmuje próby uchwycenia w obrazach tego, co wyjątkowe, a tak ulotne. Lubi wyzwania artystyczne. Chętnie realizuje tematy rekonstrukcyjne, odtwarzając urokliwe zakątki, zapomniane nieistniejące już obiekty architektoniczne, pejzaże czy pomniki przyrody. Sięga do zasobów Muzeum Regionalnego w Skawinie oraz Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, dzięki którym powstają prace dokumentujące architekturę dawnej Skawiny, ale również Krakowa. W swojej drodze twórczej sam chętnie szukał podpowiedzi, wzorując się na pracach wybitnych malarzy, podejmując niełatwą próbę kopiowania ich obrazów.
Artysta na stałe wpisał się w pejzaż naszego miasta, działając aktywnie w lokalnym środowisku artystycznym i kulturalnym. Od wielu lat wspiera różnego rodzaju inicjatywy, współpracując z placówkami szkolno – wychowawczymi, instytucjami kultury, stowarzyszeniami, dzieląc się swoją wiedzą, prowadząc pogadanki, warsztaty artystyczne, plenery malarskie oraz uczestnicząc jako juror w konkursach tematycznych. W 2016 roku zainicjował powołanie przy Towarzystwie Przyjaciół Skawiny „Grupy plastycznej seniorów”. To właśnie tu uczestnicy zajęć stawiali pierwsze kroki, ucząc się podstaw rysunku i malarstwa. Prace seniorów, w tym samego artysty, były prezentowane wielokrotnie podczas wystaw zbiorowych.
Małgorzata Tomala
(AR)
KATALOG WYSTAWY do pobrania poniżej