Pagórkami i wąwozami Lasów Tynieckich

DYSTANS TRASY: 6,1 km (z dojściem na parking 7,6 km lub na przystanki autobusowe 6,8 km)

CZAS: Pieszo ok. 3h

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: Średni

 

OPIS TRASY

Wyruszamy z parkingu przy stadionie Klubu Sportowego Tyniec. Ponad stadionem widać wzgórze Bogucianka (na skałę można się wdrapać ścieżką na lewo od piłkarskiej murawy). Za budynkiem stadionu wyruszamy w trasę. Po kilku metrach skręcamy w prawo na pierwszy punkt widokowy. Przy dobrej widoczności można zobaczyć stąd opisane na tablicy informacyjnej pasma Beskidów. U podnóża znajdują się pozostałości po kamieniołomach tynieckich. Wracamy na główną trasę wyprawy i ok. 700 metrów wędrujemy polną ścieżką, by później wejść do Tynieckich Lasów. Cała proponowana przez nas trasa wiedzie zielonym szlakiem. To bardzo ważne, gdyż nawigacja w lasach może płatać figle. Trzymajmy się oznaczeń zielonego szlaku – szczególnie bądźcie uważni przy licznych w Lasach Tynieckich rozwidleniach. W lesie już po kilku pierwszych metrach dojdziemy do wąwozu Guminek. Następnie szerokimi, leśnymi ścieżkami będziemy wędrować na wschód w stronę wzgórza Kozobica (282 m n.p.m.), by później odbić w stronę wzgórza Bukówka (267 m n.p.m). Kiedy miniemy pojedynczy dom, zwróćcie uwagę, że trasa gwałtownie skręci w prawo (w niezbyt szeroką ścieżkę). Tą trasą dotrzemy do podnóża Ostrej Góry (284 m n.p.m.). Po pokonaniu wzniesienia schodzimy w dół w stronę ulicy Obrońców Tyńca. Po przekroczeniu drogi znajdziemy się w Rezerwacje Przyrody ,,Skołczanka’’. Przejdziemy obok Maryjnej Kapliczki oraz zbiorowej mogiły Żydów. Następnie leśnymi drogami dotrzemy do niewielkiej polany ,,Strzelnica’’. Jest to świetne miejsce na piknik. Ścieżką docieramy do ul. Nad Czerną. Przed nami najbardziej wymagający odcinek trasy. Wąską dróżką będziemy wspinać się na Uroczysko Kowadza. Wszelkie niedogodności wynagrodzi nam przepiękny widok na Tyniec oraz urokliwa polana z wieloma fantastycznymi motylami. Zejście z Uroczyska odbywa się po skalnych półkach (jest stromo!). Przed nami jeszcze ostatnia atrakcja – aby do niej dotrzeć trzeba przejść do końca ulicy Toporczyków. Z Uroczyska Wielkanoc rozpościera się ostatnia już panorama tynieckich zabudowań.Do parkingu wracamy ul. Obrońców Tyńca oraz ul. Danusi Jurandówny. Do najbliższego przystanku autobusowego idziemy z Uroczyska Wielkanoc ul. Obrońców Tyńca w kierunku ul. Bolesława Śmiałego.

Szczegółowy opis trasy wraz z obszerną fotogalerią w aplikacji Traseo – https://www.traseo.pl/trasa/pagorkami-i-wawozami-lasow-tynieckich

Kamieniołom Tyniec Ścieżka w Lesie Tynieckim Uroczysko ,,Kowadza Widok  na Tyniec z Kowadzy

CO ZOBACZYSZ?

Kapliczka z figurą Matki Bożej Pośredniczki Łask. Figurę ustawiono na wzgórzu 10 sierpnia 1950 roku. Pobliscy mieszkańcy uważają, że w latach 40 XX wieku doszło tu do maryjnego objawienia tynieckiemu proboszczowi. Pomimo, że proboszcz informację tę zdementował to samo miejsce jest do dziś świadectwem pobożności tynieckich mieszkańców. Odprawiane są tu regularnie nabożeństwa.

Pomnik upamiętniający zamordowanych Żydów na terenie Lasów Tynieckim w 1942 roku. Byli to mieszkańcy gmin po drugiej stronie Wisły. Latem niemieccy okupanci nakazali przesiedlić się Żydom do Skawiny – wielu z tych przymusowo przesiedlanych osób zostało rozstrzelanych w Tynieckim Lesie zanim dotarli do celu wędrówki.

Uroczysko Kowadza – polana z której rozpościera się piękny widok na Tyniec. Skały pokrywa unikalna roślinność kserotermiczna czyli lubiąca ciepło. Uroczy klimat zapewniają też kwitnące kwiaty i latające pomiędzy nimi motyle. A jest ich tutaj ponad 500 – większość pod ścisłą ochroną.

 

Warto wiedzieć, że…

z Lasami Tynieckimi wiąże się najstarsza skawińska legenda. Jej akcja toczy się aż 285 lat przed powstaniem miasta. Wówczas podobno przez tereny dzisiejszej Gminy Skawina do Krakowa wracał znienawidzony przez Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław. Król nie chcąc dopuścić, aby dostojnik wjechał do stolicy, wypuścił naprzeciw niemu odział wojów. Kiedy jedna z przydrożnych handlarek chciała wskazać rycerzowi, którędy pojechał biskup, jej palce skrzywiły się tak, że wskazała drogę w kierunku Lasów Tynieckich zamiast do Tyńca. W gęstym lesie wojowie zgubili trop biskupa, który bez przeszkód dotarł do Krakowa. Do dziś podobno rodowici Skawiniacy mają lekko zakrzywione palce. Jak skończyła się ta opowieść wiemy doskonale z lekcji historii. Biskup Stanisław został zamordowany podczas odprawiania nabożeństwa w Kościele na Skałce. Lata później został ogłoszony świętym i głównym patronem Polski.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd:

– samochodem ok. 10 min. (5,7 km) – polecamy ogólnodostępny parking przy stadionie Klubu Sportowego Tyniec – jest tu więcej miejsca niż na parkingu na ul. Obrońców Tyńca, gdzie w weekendy może być ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe.

– autobusem linii 203 z centrum Skawiny ok. 17 min. – polecamy wysiąść na przystanku ,,Bogucianka’’. Stamtąd ulicą Juranda ze Spychowa należy przejść ok. 220 metrów, by dojść pod stadion Klubu Sportowego Tyniec. Rozkład: https://bit.ly/3waG5nN

Powrót:

– samochodem – z Uroczyska Wielkanoc wracamy do ul. Toporczyków. Stamtąd ul. Obrońców Tyńca oraz ul. Danusi Jurandówny idziemy około 1,5 km do parkingu.

– autobusem linii 203 z przystanku Tyniec do centrum Skawiny ok. 19 min. Z punktu widokowego na Uroczysku Wielkanoc należy wrócić do ul. Toporczyków. Wówczas skręcamy w prawo w ul. Obrońców Tyńca. Idziemy ok. 450 metrów do ul. Bolesława Śmiałego, gdzie znajduję się przystanek. Rozkład: https://bit.ly/3waG5nN

 

PS. Traseo można pobrać w formie aplikacji na swój telefon. Polecamy odszukanie tam profilu CKiS_Skawina i zapisanie naszej trasy w ulubionych! Link do strony: https://www.traseo.pl/trasa/pagorkami-i-wawozami-lasow-tynieckich