O zajęciach:
W listopadzie 2022 roku Maska obchodziła swoje 25 urodziny. Przez te lata zrealizowała ponad 60 premier teatralnych, a stworzyło je przeszło 100 aktorów. Łączy nas ogrom wspaniałych doświadczeń, przeżyć aktorskich, wzruszeń i salw śmiechu widzów.
Zespół „Maski” tworzą osoby dorosłe, studiujące i pracujące. Na przygodę teatralną nigdy nie jest za późno. Każda chwila jest dobra, by rozpocząć przygodę swojego życia. Teatr niesamowicie łączy, zbliża, otwiera nasze czasem zbyt hermetyczne wnętrze. Przełamuje i daje siłę! Pozostaje w sercu na zawsze!
Młodzież szkół ponadpodstawowych, zanim twardo stanie na deskach teatralnych podczas premierowych spektakli Maski, zapraszamy do uczestnictwa w Warsztatowej Grupie Teatralnej , w której będzie szlifować warsztat aktorski, pracujować nad dykcją, emisją głosu, interpretacją tekstu, odkrywać plastyczność i siłę ruchów ciała oraz gestu, improwizować, otwierajać się na scenę i emocje.
Parę słów o naszym zespole:
Teatr MASKA zadebiutował w 1998 roku przedstawieniem „Kupiec” powstałym na podstawie starożytnego dzieła pisarza rzymskiego Plauta, który zaprezentowany został podczas Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich Szkół Średnich -Wadowice ’98. Sztukę wyreżyserowali założyciele Teatru – Marta Tyrpa i Andrzej Morawa. Piękną antyczną scenografię stworzył plastyk CKiS w Skawinie, Kazimierz Zajda. Od tego czasu Teatr działał nieprzerwanie, co roku prezentując premierowe spektakle. Rzesza aktorów wraz z upływem lat była coraz większa, stąd i powstawała coraz to obfitsza lista corocznych premier. Ta niezwykła radość tworzenia zaowocowała w 2004 roku powstaniem Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. I tak, co roku w czerwcu, na zakończenie danego roku artystycznego prezentowane są spektakle premierowe Maski, popremierowe odsłony, a ostatnimi laty także gościnne spektakle zaprzyjaźnionych teatrów, czy młodszych grup teatralnych reprezentujących Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, tj. Wszystko Gra i Teatr „Mrówy”.
„Maska” w swym repertuarze najczęściej sięga do dramatów z kanonu ścisłej klasyki, najchętniej podejmując się sztuk mistrzów absurdu i groteski (Mrożek, Gombrowicz, Ionesco). Na afiszu widniały także tytuły twórcy Czystej Formy – Witkacego. Ostatnimi czasy chętnie sięga do literatury współczesnej – Michała Walczaka, Lidii Amejko, Damiana Nowakowskiego czy Anny Burzyńskiej, choć wśród premier znalazły się także projekty własne zespołu, czy scenariusze pisane przez samego reżysera, Andrzeja Morawę.
Instruktorzy
![]() |
Andrzej Morawa Współzałożyciel Teatru Maska. Od 1997 roku nierozerwalnie związany z Maską. |
![]() |
Marta Tyrpa Inicjatorka i współzałożycielka powstałego w 1997 roku Teatru Maska. Pedagog kulturalno-oświatowy z wykształcenia; z pasji reżyserka i charakteryzatorka, która dopełniła swe umiejętności kończąc Szkołę Plastyczną w zakresie Wizaż i Charakteryzacja, ukończoną tytułem Plastyka, specjalność: techniki scenograficzne, specjalizacja: charakteryzacja i wizaż. Wizualizacja sceny – scenografia i dobór kostiumów to świat, w którym czuje się najlepiej. Skawiński Tydzień Teatralny, to także Jej „dziecko”. Prócz całej sfery oprawy artystycznej sceny i aktorów, do Niej należy pełna logistyka spektakli, zaproszenie i współpraca z gościnnie występującymi teatrami. Jeśli ktoś ma ochotę zaprosić Maskę na gościnne występy – to właśnie w Jej kalendarzu znajdziecie wiedzę o warunkach współpracy i wolnych terminach. |
Harmonogram zajęć w sezonie 2024/2025
Zespół Maski – próby spektakli
wtorki – 18:30 – 22:00
środy – 18:00 – 22:00
czwartki – 20:30 – 22:00
Miejsce zajęć: sala teatralna w Pałacyku „Sokół”, ul. Mickiewicza 7
Szczegółowe informacje:
Dział Realizacji Projektów Kultury
Pałacyk „Sokół”, ul. Mickiewicza 7
tel.: 12 276 34 64
e-mail: zapisy@ckis.pl