O zajęciach:
W listopadzie 2022 roku Maska obchodziła swoje 25 urodziny. Przez te lata zrealizowała ponad 60 premier teatralnych, a stworzyło je przeszło 100 aktorów. Łączy nas ogrom wspaniałych doświadczeń, przeżyć aktorskich, wzruszeń i salw śmiechu widzów.
Zespół „Maski” tworzą osoby dorosłe, studiujące i pracujące. Na przygodę teatralną nigdy nie jest za późno. Każda chwila jest dobra, by rozpocząć przygodę swojego życia. Teatr niesamowicie łączy, zbliża, otwiera nasze czasem zbyt hermetyczne wnętrze. Przełamuje i daje siłę! Pozostaje w sercu na zawsze!
Młodzież szkół ponadpodstawowych, zanim twardo stanie na deskach teatralnych podczas premierowych spektakli Maski, zapraszamy do uczestnictwa w Warsztatowej Grupie Teatralnej , w której będzie szlifować warsztat aktorski, pracujować nad dykcją, emisją głosu, interpretacją tekstu, odkrywać plastyczność i siłę ruchów ciała oraz gestu, improwizować, otwierajać się na scenę i emocje.
Parę słów o naszym zespole:
Teatr MASKA zadebiutował w 1998 roku przedstawieniem „Kupiec” powstałym na podstawie starożytnego dzieła pisarza rzymskiego Plauta, który zaprezentowany został podczas Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich Szkół Średnich -Wadowice ’98. Sztukę wyreżyserowali założyciele Teatru – Marta Tyrpa i Andrzej Morawa. Piękną antyczną scenografię stworzył plastyk CKiS w Skawinie, Kazimierz Zajda. Od tego czasu Teatr działał nieprzerwanie, co roku prezentując premierowe spektakle. Rzesza aktorów wraz z upływem lat była coraz większa, stąd i powstawała coraz to obfitsza lista corocznych premier. Ta niezwykła radość tworzenia zaowocowała w 2004 roku powstaniem Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. I tak, co roku w czerwcu, na zakończenie danego roku artystycznego prezentowane są spektakle premierowe Maski, popremierowe odsłony, a ostatnimi laty także gościnne spektakle zaprzyjaźnionych teatrów, czy młodszych grup teatralnych reprezentujących Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, tj. Wszystko Gra i Teatr „Mrówy”.
„Maska” w swym repertuarze najczęściej sięga do dramatów z kanonu ścisłej klasyki, najchętniej podejmując się sztuk mistrzów absurdu i groteski (Mrożek, Gombrowicz, Ionesco). Na afiszu widniały także tytuły twórcy Czystej Formy – Witkacego. Ostatnimi czasy chętnie sięga do literatury współczesnej – Michała Walczaka, Lidii Amejko, Damiana Nowakowskiego czy Anny Burzyńskiej, choć wśród premier znalazły się także projekty własne zespołu, czy scenariusze pisane przez samego reżysera, Andrzeja Morawę.
Instruktorzy
Andrzej Morawa Współzałożyciel Teatru Maska. Od 1997 roku nierozerwalnie związany z Maską. |
|
Marta Tyrpa Inicjatorka i współzałożycielka powstałego w 1997 roku Teatru Maska. Pedagog kulturalno-oświatowy z wykształcenia; z pasji reżyserka i charakteryzatorka, która dopełniła swe umiejętności kończąc Szkołę Plastyczną w zakresie Wizaż i Charakteryzacja, ukończoną tytułem Plastyka, specjalność: techniki scenograficzne, specjalizacja: charakteryzacja i wizaż. Wizualizacja sceny – scenografia i dobór kostiumów to świat, w którym czuje się najlepiej. Skawiński Tydzień Teatralny, to także Jej „dziecko”. Prócz całej sfery oprawy artystycznej sceny i aktorów, do Niej należy pełna logistyka spektakli, zaproszenie i współpraca z gościnnie występującymi teatrami. Jeśli ktoś ma ochotę zaprosić Maskę na gościnne występy – to właśnie w Jej kalendarzu znajdziecie wiedzę o warunkach współpracy i wolnych terminach. |
Harmonogram zajęć w sezonie 2024/2025
Zespół Maski – próby spektakli
wtorki – 18:30 – 22:00
środy – 18:00 – 22:00
czwartki – 20:30 – 22:00
Miejsce zajęć: sala teatralna w Pałacyku „Sokół”, ul. Mickiewicza 7
Szczegółowe informacje:
Dział Realizacji Projektów Kultury
Pałacyk „Sokół”, ul. Mickiewicza 7
tel.: 12 276 34 64
e-mail: zapisy@ckis.pl