Dolina Cedronu to niezwykłe miejsce na mapie Małopolski. Jest to bowiem największe w województwie siedlisko skójki gruboskorupowej. Jest to gatunek słodkowodnego małża, który występuje jedynie w najczystszych rzekach Europy. W Polsce podlega on ścisłej ochronie gatunkowej. Często trudno je dostrzec, gdyż przez większość czasu przebywają zakopane w osadach dennych. Cedron to przykład rzeki podgórskiej z naturalnym, meandrującym korytem. Dno pokryte jest żwirami z fliszu karpackiego. Okolicę potoku porastają liczne zarośla i krzewy, przez co koryto rzeczne jest miejscami ciężko dostępne dla człowieka. Wilgotna roślinność pełni funkcję o charakterze łęgowym.
Nazwa rzeki nawiązuję to terminu biblijnego. W Ziemi Świętej Cedron jest to okresowo płynący strumień położony w dolinie oddzielającej jerozolimskie Wzgórze Świątynne od Góry Oliwnej. Nie bez powodu nazwa tej rzeki pojawiła się na mapach kartograficznych Małopolski. Potok przepływa w okolicy sanktuarium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wokół meandrującej rzeczki znajdują się drużki pasyjne, które do złudzenia (także z nazewnictwa) mają przypominać topografię Jerozolimy.
Rzeka formuje się w okolicach Lanckorony oraz wsi Palcza, następnie przepływa przez Kalwarię Zebrzydowską, Zebrzydowice, Przytkowice i Leńcze. Ostatnim sołectwem przez które przemyka potok zanim wpadnie do nurtu Skawinki jest Wola Radziszowska – miejscowość malowniczo położona pomiędzy wzgórzem Chorzyny na północy, a wzniesieniem Pochów na południu. Ostatnia z nazw wiąże się z najazdem Tatarów, podczas którego na wzgórzu ukrywała się miejscowa ludność.
Ciekawa historia związana jest także z Cedronem i stojącą nad jego nurtem kapliczką św. Jana Nepomucena. Według opowieści, w XIX wieku figura ta przypłynęła do miejscowości podczas potężnej powodzi. Ponieważ rzeźba świętego jest ludzkiej wielkości, kiedy mieszkańcy zobaczyli jak płynie z nurtem rwącej rzeki pomyśleli, że to człowiek. Rzucili się więc wszyscy na pomoc. Po dopłynięciu nie zważając na odkrycie, iż jest to jedynie posąg ludzie wyciągnęli na brzeg figurę świętego. Wówczas nad wsią nagle wzeszło słońce i opady ustały. Mieszkańcy widząc cud, postanowili wznieść kapliczkę w pobliżu rzeki Cedron, która stoi po dziś dzień.
Kapliczka św. Jana Nepomucena w pobliżu rzeki | Rzeka Cedron | Kładka nad rzeką Cedron |
Będąc w Woli Radziszowskiej zachęcamy wybrać się na szlak pieszy: UROCZE ZAKĄTKI WOLI RADZISZOWSKIEJ Na trasie oprócz doliny Cedronu, będziecie mogli zobaczyć malowniczą panoramę całego regionu. Bowiem z Chorzyn widać chociażby Klasztor na Bielanach czy Babią Górę. Ponadto w Woli Radziszowskiej nie można pominąć odwiedzin w zabytkowym kosciółku. Jego opis znajdziecie tutaj: https://bit.ly/406RP7o