Park miejski został założony w 1927 roku. Jest to obszar o powierzchni 2,5 ha znajdujący się w samym centrum Skawiny. Dziś do terenu Parku przylega obszar tzw. skawińskich błoń, które stanowią integralną cześć kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego dla mieszkańców okolic. W Parku występuje prawie 60 gatunków drzew. Szczególną uwagę zwraca sędziwy dąb z rozłożystą koroną, który został uznany za pomnik przyrody. Najbardziej charakterystycznym elementem Parku jest Pałacyk „Sokół” będący siedzibą Działu Realizacji Projektów Kultury Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Więcej o zabytkowym obiekcie przeczytacie tutaj: https://ckis.pl/o-nas/obiekty/palacyk-sokol/
Kompleks parkowy można podzielić na 3 strefy:
– Strefa północna (pomiędzy ulicami A. Mickiewicza, a Żwirki i Wigury) jest to zadrzewiony obszar z wieloma asfaltowymi alejkami do spacerowania. Liczne ławki, a także place zabaw zachęcają do aktywnego spędzania czasu wolnego z dziećmi. W północnej części parku znajduje się Pałacyk „Sokół” z 1906 r., a tuż obok stoi pomnik założyciela miasta – króla Kazimierza III Wielkiego.
– Strefa „Starorzecza” – obszar pomiędzy jeziorem, a wałami rzeki Skawinka. Dawniej w miejscu obecnego zbiornika wodnego płynął główny nurt pobliskiej rzeki stąd nazwa całego obszaru. Starorzecze od strefy północnej Parku oddzielone jest charakterystycznym, drewnianym mostkiem. Dużą część obszaru obejmuję pierwotny las, który jest objęty ochroną. Na polanie obok kompleksu leśnego co roku w czerwcu odbywają się Dni Skawiny, czyli największa plenerowa impreza w mieście.
– Strefa „Skawińskie Błonia” – najnowsza część rekreacyjno-sportowa zlokalizowana pomiędzy ulicą M. Kublińskiego, a rzeką Skawinka. Jest to niewielki zagaik otoczony 800-metrową oświetloną, asfaltową alejką, która doskonale nadaje się do uprawiania joggingu, jazdy na rolkach czy rowerze. Jest tu także zewnętrzna siłownia oraz urządzenia do street workout’u. Na najmłodszych czeka „Park Energii”, czyli plac zabaw oraz miejsce na zapalenia ogniska.
Pomnik króla Kazimierza III Wielkiego | Widok na starorzecze Skawinki | Pałacyk „Sokół” | Parkowa alejka jesienią |
Będąc w Parku warto zwrócić uwagę na:
– Pomnik Kazimierza III Wielkiego – postument, przedstawiający monarchę, który wpisał się w lokalną historię i tradycję jako hojny fundator, ale także wielki kochanek. W 1364 roku lokował on Skawinę wraz z parafią. Przyczynił się do wzniesienia obwarowań miasta, a także budowy obronnego zamku w którym podobno mieszkała włoska kochanka króla zwana Babettą.
– Pałacyk „Sokół” – jeden z najważniejszych zabytków Skawiny. Wzniesiony w okresie rozkwitu miasta w latach 1904-1906 z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Obecny kształt budynku zaprojektował Wincenty Koczarkiewicz. Uważa się, że wcześniej na miejscu Pałacyku stał warowny zamek wzniesiony jeszcze za czasów króla Kazimierza III Wielkiego.
– place zabaw z tyrolką, piaskownicą, zjeżdżalniami, siatkami do wspinaczki w formie pajęczyny.
– stacja naprawy rowerów przed głównym wejściem od strony ul. M. Kublińskiego.
– siłownia plenerowa wzdłuż alejki rekreacyjnej na „Skawińskich Błoniach”.
Informacje praktyczne:
Park jest czynny całą dobę. Największy parking znajduję się pod adresem Żwirki i Wigury 10E. Dwa mniejsze parkingi znajdują się przy ulicy M. Kublińskiego: parking bezpośrednio za Dworkiem Skawińskim oraz parking przy wejściu na Błonia Skawińskie. W sezonie letnim w Pałacyku „Sokół” otwarta jest kawiarnia.