Kobiety od zawsze odgrywały olbrzymią rolę w dziejach naszego kraju. Bez ich ciężkiej pracy, pasji i wytrwałości w działaniu współczesny Kraków miałby inny charakter i wygląd. Współtworzą jego historię i współdecydują o rozwoju. Dlatego należy o nich mówić, przedstawiać dokonania, przypominać ich historie i wskazywać ślady obecności. Zadanie to spełnia „Szlak kobiet Krakowa – Krakowianki”. O nim właśnie opowiemy podczas marcowego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy Umiejętności. Naszą przewodniczką będzie dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, mieszkanka naszej gminy, konsultantka Szlaku dla Urzędu Miasta Krakowa.
Krakowianki są pełne pasji i energii, dzięki czemu to niezwykłe miasto zyskało jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Kobiety współtworzą historię tego wyjątkowego miejsca i współdecydują o jego rozwoju, zarówno w momentach burzliwych, jak i podczas spokojnych, codziennych dni. Ważne jest nie tylko przywrócenie kobiet społecznej pamięci, ale także działanie na rzecz utrwalenia ich w tej pamięci.
Dziś za pomocą dedykowanej aplikacji można popatrzeć na miasto oczami kobiet z różnych epok, wczuć się w atmosferę czasów w których żyły i spróbować zrozumieć wyzwania, jakie przed nimi stały. Tworzenie specjalnych tras zwiedzania wpływa na powstawanie nowych siatek znaczeniowych, które są nakładane na istniejące ścieżki, utrwala myślenie o tym, co w Krakowie można zobaczyć, jak spędzić czas wolny. W ten sposób krakowianki zostaną wpisane w tkankę miejską, a uwaga zostanie skierowana na poznawanie kobiecych historii i analizowanie ich wkładu w rozwój miasta na różnych płaszczyznach.
To ważne, by osoby zapoznające się z historią i kulturą Królewskiego Miasta Krakowa oraz opowiadające o niej, zrozumiały, że opowieść o tym miejscu to nie tylko mury Wawelu, ale przede wszystkim dzieło ludzi, którzy odcisnęli tutaj swoje piętno. Zaś w gronie tym niebagatelną rolę pełniły i pełnią kobiety, łącząc w działaniu siłę i determinację z wrażliwością i wysublimowaną estetyką.
Szlak powstał we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK i przy wsparciu merytorycznym dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego.
Zapraszamy w piątek, 21 marca 2025 r., o godzinie 18.00 do Pałacyku „Sokół”.
Wstęp wolny.
Joanna Kurpiel (na podstawie materiałów dr hab. A. Chłosty-Sikorskiej)
KK
ul. Mickiewicza 7,
32-050
Skawina,
12 276-34-64
sokol@ckis.pl