Algieria – ziemia gościnności

Pałacyk "Sokół"
Skawina
30/01/2026
18:00

Pierwsze w Nowym Roku spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności zawiedzie nas do największego kraju Afryki. Miotana wichrami historii, podbojów, rabunkowej kolonizacji i walki o niepodległość Algieria jest krajem łączącym cywilizacje Wschodu i Zachodu, islamu i chrześcijaństwa. Tu krzyżowały się szlaki kupieckie Berberów, Fenicjan, Rzymian i Arabów, stąd bogactwo zabytków wielu kultur i tradycji.

Algieria to miejsce wciąż mało popularne wśród podróżników. Ci, którzy chcą poznać Północną Afrykę, znacznie częściej wybierają kraje takie, jak Maroko, Egipt czy Tunezja. Tymczasem to niedoceniane przez turystów państwo kryje w sobie mnóstwo skarbów – od wspaniale zachowanej starożytnej architektury, przez klimatyczne porty nad Morzem Śródziemnym po fascynujące formacje skalne na wielobarwnej pustyni.

Algieria to kraj o fascynującej historii, gdzie zwiedzimy wiele miejsc wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO, m.in.: pozostałości rzymskich miast Timgad i Dżemila, Kalat Bani Hammad – ruiny pierwszej stolicy emirów z rodu Hammadytów (XI w.), Groty Tassili – jeden z najważniejszych na świecie zespołów prahistorycznej sztuki naskalnej czy Kasba – Stare Miasto w Algierze, które stanowi unikalny typ medyny (muzułmańskiego Starego Miasta).

Prelekcja ilustrowana będzie autorskimi zdjęciami i historiami spotkanych osób. Nie obędzie się bez ciekawostek historycznych, kulinarnych i społecznych. Towarzyszyć jej będzie przestrzeń do rozmowy i refleksji. Podczas spotkania poznamy nie tylko kulturę i realia życia w Algierii, ale doświadczymy gościnności, prostoty i solidarności, jak nasz przewodnik z Fundacji Footprint – Jarosław Unzeitig, który z przyjemnością odpowie na wszystkie pytania.

Fundacja Footprint narodziła się z pragnienia dostrzeżenia czegoś więcej niż piękno krajobrazów – by połączyć się z historiami ludzi, którzy często pozostają niezauważeni. Naszą misją jest wspieranie społeczności i jednostek na całym świecie, poprzez pomoc w ich codziennych zmaganiach oraz budowanie prawdziwych relacji. Wierzymy, że zmiana zaczyna się od empatii i rozwija się dzięki wspólnemu działaniu. Informacje o działaniach Fundacji znajdą Państwo na stronie www.leavefootprint.org.

Zapraszamy w piątek 30 stycznia 2026 o godzinie 18:00 do Pałacyku „Sokół”.

Wstęp wolny.

 

Joanna Kurpiel

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl