Hala Widowiskowo-Sportowa w Skawinie została zbudowana pod koniec lat 70. XX wieku, jednak pierwotny projekt powstał dekadę wcześniej. Początkowo w Hali mieścił się Miejski Ośrodek Sportu, który w roku 1992 wszedł w skład nowo powstałej jednostki – Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.
W Hali odbywają się imprezy zarówno o zasięgu gminnym, jak i ogólnopolskim. W obiekcie znajduje się hala sportowa z widownią, sala gimnastyczna, będąca jednocześnie zapleczem dla imprez oraz niewielka sala gimnastyczna przeznaczona głównie do prowadzenia zajęć sekcyjnych, w szczególności tanecznych i korekcyjnych. W Hali Widowiskowo-Sportowej mają miejsce także treningi sekcji sportowych i artystycznych.
Do bardziej prestiżowych wydarzeń, które odbywają się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Skawinie zaliczyć można coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Noworoczne Koncerty Galowe SkaVienna oraz Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w Tańcu Towarzyskim i Nowoczesnym.
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA I INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNA
- Przy Hali parking samochodowy bez wydzielonych miejsc dla osób niepełnosprawnych.
- Obiekt spełnia funkcje sportowe i biurowe, dlatego prowadzi doń kilka wejść.
- Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- 4 wejścia do sali widowiskowej od strony Basenu Camena i ul. Konstytucji 3 Maja spełniają standardy wyjść ewakuacyjnych, są dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchu i na wózkach, otwierane za pomocą nacisku ciała, wyłącznie od wewnątrz, brak progów. Wejścia czynne wyłącznie podczas imprez organizowanych w obiekcie.
- Wejście boczne do Hali Widowiskowo-Sportowej przy sali Olimpijce: przeszklone drzwi z uchwytem, z obniżonym progiem (ok. 2 cm), szerokość dostosowana dla potrzeb osób na wózkach. Wewnątrz korytarz o szerokości 1,20 m. Szeroka przestrzeń manewrowa.
- Do sali Olimpijki oraz do małej sali gimnastycznej – drzwi tego samego typu, brak progów w drzwiach.
- W tej części obiektu brak dostępnej toalety dla osób ze specjalnymi potrzebami.
- Toaleta dostosowana dla osób z ograniczeniami motorycznymi i na wózkach znajduje się na zapleczu Hali Sportowej, dostępna podczas wydarzeń organizowanych w obiekcie.
- Szatnie niedostosowane do osób na wózkach (drzwi 90 cm, progi w drzwiach, brak dostosowanych toalet).
- Widownia na dużej sali niedostosowana dla osób na wózkach: schody bez podjazdów, brak miejsc wydzielonych dla wózków.
- Wejście do biura Działu Sportu i Rekreacji: przez Halę (przeszklone drzwi z uchwytem, bez progu) oraz od strony poczty (3 schody, poręcze z dwóch stron, podjazd dla wózków – poręcze z 2 stron, drzwi z klamką, brak progu), przestrzeń manewrowa, po lewej do samego biura prowadzi wąski korytarzyk (ok. 1 m).
- Wejście do biura Działu Marketingu i PR od ulicy Konstytucji 3 Maja 4: 3 schody bez podjazdu, podwójne drzwi szerokości ok. 90 cm, z klamką (nacisk), brak progów wewnątrz pomieszczeń. Brak przestrzeni manewrowej przy wejściu. Wąski „wiatrołap” między podwójnymi drzwiami. Wejście do biura dla osób na wózku możliwe przez małą salę gimnastyczną: drzwi 90 cm, mała przestrzeń manewrowa, drugie drzwi p.poż. 90 cm.
- Brak w budynku oznaczeń w alfabecie brajla, oznaczeń kontrastowych i w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Koordynator ds. Dostępności dla OzN w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie – Joanna Kurpiel
E-mail: joanna.kurpiel@ckis.pl
Messenger: Centrum Kultury i Sportu w Skawinie
TEL./SMS/MMS: +48 784 031 281
TEL.: 12 276 34 64