Batikowe obrazy Magdaleny Wesołowskiej–Kuta

Pałacyk "Sokół"
Skawina
29/10/2021

W piątek 29 października, po prawie półtorarocznej przerwie, z ogromną przyjemnością mogliśmy spotkać się w galerii Pałacyku Sokół na wernisażu wystawy pod tajemniczym tytułem „Tkanina woskiem malowana” autorstwa Magdaleny Wesołowskiej–Kuta. Autorka tych wyjątkowych, niepowtarzalnych obrazów, wykonanych techniką batiku, wprowadziła nas w magiczny świat pełen kształtów i barw.

Podczas wernisażu zaprezentowane zostały 33 prace Artystki, w tym 24 batiki, stanowiące trzon wystawy oraz dziewięć grafik. Każda z nich – czy to  misternie wykonana ołówkiem grafika, czy też tkanina wielokrotnie barwiona z użyciem wosku – to swoistego rodzaju dzieło sztuki, ukazujące wyjątkowy, praktycznie nam nieznany warsztat pracy, o którym tak chętnie opowiada Artystka. Trójwymiarowa przestrzeń, przenikanie płaszczyzn, powtarzalność elementów narzucająca ściśle określony rytm charakteryzują twórczość Artystki, która jest bardzo bogata i różnorodna. Dzięki powtarzalności elementów w pracach graficznych zacierają się granice pojedynczych szczegółów i wówczas powstaje zupełnie nowy wzór, który pozwala na odkrywanie ukrytych znaczeń.

Na uznanie zasługuje sposób eksponowania prac. Barwne, delikatne muślinowe tkaniny zostały zawieszone w przestrzeni na ażurowej konstrukcji, wykonanej z prawie niewidocznych cieniutkich, syntetycznych żyłek, która niczym pajęczyna otuliła misternie wykonane dzieła.

Artystka chętnie podejmuje tematy dotyczące procesu tworzenia swoich prac. Podczas wernisażu opowiedziała pokrótce, jak przebiega praca twórcza od samego pomysłu po efekt finalny oraz które obrazy mają dla Niej szczególne znaczenie. Należą do nich prace bardzo osobiste, rodzinne, tworzone pod wpływem emocji oraz te, których celem miały być zmagania konkursowe.

Autorka prac – z wykształcenia architekt oraz artysta plastyk – po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej całkowicie oddała się pasji tworzenia batiku, co zaowocowało studiami podyplomowymi na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie poświęca się rozwojowi pracowni Batikoshi, która znajduje się w Radziszowie – miejscu zamieszkania. Pomimo ogromnego bagażu doświadczeń artystycznych nadal poszukuje nowych tematów oraz nowatorskich rozwiązań.

Liczne grono zaproszonych gości mogło nie tylko podziwiać kunszt pracy Artystki, ale również delektować się pięknymi utworami w wykonaniu Cecylii Biel, utalentowanej wokalistki Zespołu „TANTO”, która uświetniła swoim mini recitalem ten wyjątkowy wieczór. Na zakończenie wernisażu muzyczną niespodzianką był występ Pani Sylwii Krzywy, przyjaciółki Artystki, również  uczestniczki warsztatów wokalnych CKiS w Skawinie.

Życząc dalszych sukcesów i niekończących się inspiracji, mamy nadzieję na kolejne spotkania z Panią Magdaleną.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca grudnia w galerii Pałacyku Sokół (kawiarnia) od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 18.00. Zapraszamy!

Fotogaleria z wernisażu dostępna jest TUTAJ.

Małgorzata Tomala

Fot. Jarosław Karasiński

(JK)

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl