Biblijna opowieść o Józefie w wykonaniu aktorów grupy O! Teatr doskonałą propozycją dla najmłodszych

Pałacyk "Sokół"
Skawina
09/03/2020

Tym razem w ramach cyklu „Teatr Dzieciom”, pięknej i mądrej opowieści o Józefie i jego braciach w wykonaniu aktorów grupy O! Teatr, przenieśliśmy się nad Nil.

Tytuł spektaklu „Jak pasterz Józef Egipt uratował” od razu nakreśla nam tematykę i bohatera tej doskonałej adaptacji biblijnej opowieści. I faktycznie, postacią, wokół której skupia się akcja, jest Józef, chłopiec, którego spotyka okrutny los zgotowany przez braci. Zazdrośni o troskę, miłość i względy, jakimi ojciec otacza Józefa, chcąc się go na zawsze pozbyć, wrzucają go do studni. Niespodziewanie jednak nasz bohater zostaje uratowany, a na skutek szczęśliwych splotów różnych okoliczności staje się w Egipcie szanowanym człowiekiem, cieszącym się najwyższym uznaniem Faraona. Za sprawą umiejętności odczytywania i interpretacji snów ratuje kraj od katastrofalnych skutków suszy. Zarówno ten wyczyn, jak niesamowita uczciwość i dobroć Józefa pozwalają na zdobycie ogólnego uznania i społecznej estymy. Co jest jednak jeszcze  istotne w przesłaniu tej historii? Otóż – sztuka wybaczania, sztuka miłości, zrozumienia i stronienia od mściwości za wyrządzone krzywdy. Józef wybaczając swym braciom okrutny postępek udowodnił, że  zło można dobrem zwyciężyć.

Warto wspomnieć, iż w spektaklu mieliśmy po raz pierwszy okazję zobaczyć niezwykle trudne do animacji  lalki planszowe (Józef i jego bracia). Towarzyszyła im lalka typu muppet (doskonała lalka przedstawiająca Faraona). Ciekawa scenografia, aktywizacja młodych widzów do współtworzenia wydarzeń w spektaklu (zaganiania niesfornych owieczek, budowy rurociągu czy zbierania warzyw z pól), a także spora doza humoru zdecydowanie przeważyły szalę na poczet superudanego wieczoru, jaki mieliśmy okazję spędzić podczas 39 spektaklu w ramach cyklu „Teatr Dzieciom”.

Ze względu na wypadający w drugim tygodniu kwietnia Poniedziałek Wielkanocny z Teatrem Dzieciom zobaczymy się dopiero w maju, gdy spektaklem „Cyrk w Ogrodzie” zakończymy kolejny dedykowany najmłodszym widzom sezon teatralny.

Choć w marcu odbyło się już przedostatnie spotkanie w sezonie z teatrem dla najmłodszych, zapewniamy, że od września czeka wiele nowych teatralnych przygód!

Marta Tyrpa

(AR)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl