Borelioza bez tajemnic

Pałacyk "Sokół"
Skawina
18/03/2019

Piąte spotkanie z cyklu „Żyj świadomie, teraz zdrowie” poświęcone było tematyce boreliozy, najbardziej znanej choroby odkleszczowej. Sezon wiosenno – letni jest okresem, w którym występuje zwiększone ryzyko zarażenia chorobą, do którego dochodzi poprzez ukąszenie przez zakażonego kleszcza. Nie każdy kleszcz jest nosicielem choroby, warto natomiast obserwować swój organizm i wiedzieć, jakich objawów możemy spodziewać się we wczesnym stadium boreliozy. Taką wiedzę przekazała słuchaczom Pani Mirosława Ciarka – Golonka, pomysłodawczyni cyklu „Żyj świadomie”.

Borelioza jest chorobą o wielu twarzach i niestety często pomijaną w rozpoznaniach przyczynowych wielu dolegliwości. Jej nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego biologa Amédée Borrella. We wczesnym stadium na skórze pacjenta pojawia się rumień wędrujący. Potwierdzeniem zakażenia mogą być na tym etapie testy serologiczne z krwi. Po zdiagnozowaniu boreliozy lekarz wprowadza antybiotykoterapię. Istnieje również możliwość leczenia komplementarnego poprzez usprawnienie układów oczyszczających, detoksykację i odkwaszanie organizmu, wyrównywanie niedoborów żywieniowych. Ważne jest, by szybko zauważyć obecność choroby po to, by nie dopuścić do rozwoju neuroboreliozy.

Pewne jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto wdrożyć w życie zalecenia przedekspozycyjne przed każdą wycieczką:

– jasny, szczelny ubiór, pełne obuwie

– używanie preparatów odstraszających

Po powrocie do domu należy wytrzepać odzież na zewnątrz, wziąć prysznic do 2 godzin po wycieczce i obejrzeć linię włosów. Jeśli nie udało nam się uniknąć kontaktu z kleszczem, pamiętajmy o jego bezpiecznym usunięciu ze skóry (uchwyt blisko skóry, szybkim ruchem do góry, następnie zdezynfekować), obserwacji miejsca ukłucia (rumień) i organizmu, czy nie daje symptomów grypopodobnych. Po odkryciu wyżej wymienionych należy skonsultować się z lekarzem.

Mamy nadzieję, że lęk przed boreliozą nie wpłynie na zmniejszenie częstotliwości spacerów i wycieczek. Życzymy Państwu bezpiecznego przebywania na łonie natury!

Dziękujemy naszym Sponsorom:  Easy Eco „Żywność ekologiczna i zdrowa, Kosmetyki naturalne” oraz Xtreme Fitness Skawina za ufundowanie nagród w loterii.

Zapraszamy serdecznie na następne spotkanie!

20.05.2019 r. (poniedziałek), godz. 18.00, Pałacyk Sokół

Wstęp wolny!

Anna Wrzoszczyk

(JK)

 

Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHskT5BtjQ [fot. Jarosław Karasiński]

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl