Brydżyści uczczą pamięć o Leszku Nowaku

online
12/12/2020

20/12/2020

12-13 grudnia i 17-20 grudnia – w tych dniach brydżyści oddadzą swój hołd zmarłemu w tym roku Leszkowi Nowakowi, w podziękowaniu za jego dokonania na niwie krzewienia tej specyficznej dyscypliny sportu, jaką jest brydż sportowy. A jednocześnie dyscypliny, z którą Skawina kojarzy się nierozłącznie od blisko 30 lat.

Leszek Nowak. Wybitny szkoleniowiec, którego osiągnięcia można byłoby długo wymieniać.  Zasłużony działacz sportowy, wielokrotnie (choć zbyt rzadko jak na jego osiągnięcia) nagradzany za swoje dokonania, miłośnik i propagator brydża sportowego, którego działalność brydżowa związana była najpierw z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, a potem skawińskimi klubami – Miejskim Towarzystwem Sportowym „Piast” oraz Towarzystwem Sportów Umysłowych „Falcon”, których był pierwszym prezesem.

W dniach 12-13 grudnia odbędą się cztery  turnieje dedykowane Leszkowi Nowakowi – dwa drużynowe dla 10 zaproszonych drużyn młodzieżowych z całego świata w kategoriach junior (do lat 20) i młodzik (do lat 15). Zagrają w nich m.in. reprezentanci krajów europejskich, ale też Argentyna czy Tajlandia! Ponadto odbędą się – w formule otwartej, a więc dla wszystkich chętnych – turnieje par: młodzieżowy i open. A w kolejny weekend 17-20 grudnia najlepsi polscy zawodnicy (choć nie tylko polscy) będą rywalizować w Drużynowym Memoriale Leszka Nowaka. Impreza potrwa aż cztery dni, a zakończy się dodatkowym turniejem par Agilero Cup. Przez 10 dni Skawina stanie się stolicą krajowego brydża! Wprawdzie tylko w internecie, bo zawody odbędą się na platformie BridgeBaseOnline, ale przekaz pójdzie w świat.

Nie ulegało dla mnie ani przez moment wątpliwości, że taka postać wymaga upamiętnienia, bo niewiele tak zasłużonych dla skawińskiego (choć nie tylko) sportu postaci mieliśmy – mówi organizator 1. Skawińskiego Mityngu Brydżowego – Memoriału Leszka Nowaka, Marcin Kuflowski. – Bardzo się cieszę, że nie miał też wątpliwości pan burmistrz Norbert Rzepisko, który, gdy zwróciłem się do niego z propozycją wsparcia naszej inicjatywy, zareagował błyskawicznie, potwierdzając, że faktycznie dokonania Leszka trzeba upamiętniać. Dziękuję mu za to serdecznie.

Nie tylko, jak się okazuje, gmina Skawina włączyła się w przygotowanie mityngu organizowanego przez MTS Piast Skawina, a więc klub, którego Leszek Nowak był współzałożycielem i przez pierwsze 5 lat jego prezesem. Swoją cegiełkę organizacyjną dokładają Polski Związek Brydża Sportowego i Małopolski Związek Brydża Sportowego, w których to strukturach Nowak działał przez wiele lat. Imprezę wsparli też już pierwsi sponsorzy: firmy Agilero i Polcom. Nagrody i upominki dla uczestników zaoferowało wydawnictwo Marka Wójcickiego i Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Trwa też zbiórka crowdfundingowa w internecie w serwisie ZRZUTKA.pl (kliknięcie przenosi na zrzutkę), której celem jest przygotowanie zawodów na jak najwyższym poziomie technologicznym.

– Rzeczywiście chcemy zrobić turniej internetowy, jakiego nikt jeszcze nie tylko w Polsce, ale może i na świecie nie zrobił. Użyjemy najnowszych rozwiązań technologicznych stworzonych przez polskich programistów. Przeprowadzimy transmisję z komentarzem mistrza Europy Jakuba Wojcieszka ze wszystkich rund międzynarodowego turnieju młodzieżowego, a także z finałów rywalizacji w turnieju drużynowym open. Przygotowane zostaną również biuletyny zawodów. Chcemy żeby nasi goście, zwłaszcza zagraniczni wiedzieli, że chcą wracać do naszego Memoriału! – mówi Marcin Kuflowski, który jest brydżowym uczniem Leszka Nowaka, a od wielu lat z powodzeniem szkoli młodych adeptów tej gry. Zastrzega przy tym, że to nie koniec niespodzianek.

 

Skawiński Mityng Brydżowy – Memoriał Leszka Nowaka jest współfinansowany ze środków budżetu gminy Skawina

 

Autor: Marcin Kuflowski

online