Bunt, symbolika i bogactwo zdobień w twórczości Marka Jarosza

Pałacyk "Sokół"
Skawina
01/03/2021

31/03/2021

26 lutego w Pałacyku „Sokół” odbył się wernisaż on-line wystawy prac artysty-plastyka – Marka Jarosza. Ekspozycja nosi tytuł „W świecie Klimta”. Podczas wirtualnego spotkania zaprezentowanych zostało 13 dzieł, inspirowanych twórczością Gustawa Klimta, prekursora wiedeńskiej secesji z wczesnego okresu modernizmu. Sala teatralna Pałacyku rozbłysła feerią barw i kształtów, zmieniając się na krótką chwilę w wystawową. Wyjątkowe, oryginalne obrazy stały się tłem i swoistego rodzaju kierunkowskazem do przedstawienia osoby artysty.

Marek Jarosz, choć urodzony w Morągu koło Olsztyna, od młodzieńczych lat upodobał sobie Kraków jako miejsce, gdzie zdobywał wiedzę i umiejętności w Liceum Sztuk Plastycznych. Realizując swoje pasje związał się ze środowiskiem teatralnym Krakowa, jako pracownik Teatru Bagatela, a następnie Opery Krakowskiej. Choć zawodowo zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem dekoracji scenicznych, kostiumów  oraz rekwizytów do spektakli teatralnych, w wolnych chwilach, w zaciszu domowym zatapia się w magicznym świecie, pełnym ekspresji i symboliki, tworząc swoje niepowtarzalne obrazy – kolaże, wykonane z użyciem szlachetnych materiałów. Połączenie malarstwa z haftem oraz bogatym zdobnictwem sprawia, iż każda praca jest swoistego rodzaju dziełem, które zachwyca swoją formą oraz kunsztem wykonania.

Warto podkreślić, że Marek Jarosz od wielu lat współpracuje z CKiS angażując się w realizację naszych projektów. Dzięki Jego wsparciu, a nade wszystko profesjonalizmowi, powstawały niepowtarzalne elementy scenografii m.in. Jubileuszowych Dni Skawiny w 2014  r ., spektaklu  muzyczno – tanecznego „Wehikuł czasu”, realizowanego podczas Święta Miasta w  2015 r. oraz widowiska plenerowego „ Igrzyska Aniołów” (2018 r).

Marek Jarosz sam o swojej twórczości mówi: „W swoim malarstwie nie szukam nowych tematów, nie ulegam wizjom i trendom twórczym. Obrazy Gustawa Klimta są dla mnie jedynie inspiracją: odnajduję w nich to, co mnie interesuje w malarstwie. W jego obrazach dostrzegam nowe możliwości twórcze. Oglądając je dochodzę  do wniosku, że można malować to samo patrząc w inny sposób, nadając malarstwu nowy sens i wymiar. Używając różnych materiałów i technik, łącząc je ze sobą poszukuję nowych środków wyrazu”.

Artysta chętnie podejmuje tematy dotyczące procesu tworzenia swoich prac. Podczas wernisażu opowiedział jak przebiega praca twórcza, od samego pomysłu po efekt finalny. Odpowiadając na pytanie o genezę fascynacji Klimtem, wprowadził nas w świat, w którym dominują postaci kobiet, które odgrywały wyjątkową rolę w życiu Klimta. Artysta oprowadził nas po swojej ekspozycji opowiadając historie każdego obrazu z osobna, nawiązując do okresów, w których powstawały.

Oprócz zachwycających dzieł inspirowanych twórczością mistrza secesji, na wystawie zobaczyć można, odbiegającą od tematu, czternastą pracę, która dla artysty ma wyjątkowe, symboliczne znaczenie. Jest to obraz Matki Bożej z dzieciątkiem, inspirowany obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz ten został wykonany w okresie między wrześniem 2019 r., a marcem 2020 r. Dla Marka Jarosza stał się on pewnego rodzaju przesłaniem, w trudnych, dotkniętych pandemią czasach. Obraz Matki Bożej z dzieciątkiem to dosłownie i w przenośni „perełka”, gdyż wykonany jest on, właściwie w całości, z pereł, koralików, kryształów, ze szczególną dbałością o każdy detal.

Życząc dalszych sukcesów i niekończących się inspiracji, mamy nadzieję na kolejne spotkania z Panem Markiem. Zgodnie z jego zapowiedzią, być może będziemy mogli zobaczyć Jego prace w zupełnie innej odsłonie.

Wystawę będzie można zwiedzać w Pałacyku Sokół, do końca marca, w godz. od 9.00 do 15.00. Zapraszamy!

Małgorzata Tomala

(AZG)

Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHsmUA7Dpe (fot. Jarosław Karasiński)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl