Chefec! Do trzech razy sztuka

Pałacyk "Sokół"
Skawina
18/02/2023

19/02/2023

Z jakże ogromna radością powracamy do spektaklu, na którego powrót czekamy 44 miesiące od premiery! W zeszłym roku, aż dwukrotnie przymierzaliśmy się do jego scenicznego powrotu lecz skutecznie covid odwiódł nas od tego pomysłu. Tym razem wierzymy w pomyślne wiatry i damy się nim ponieść. Zapraszamy na weekend z Chefecem, który zaplanowaliśmy na 18-19 lutego.

Premiera spektaklu odbyła się 19 czerwca 2019 roku. Sztukę wyreżyserował Andrzej Morawa w oparciu o dzieło autorstwa izraelskiego dramatopisarza, Hanocha Levina.  Charakteryzację i kostiumy do spektaklu przygotowała Marta Tyrpa.

W obsadzie zobaczymy:  w tytułowej roli Chefeca – Ramziego Bahlawana;  Fogry – Beatę Boroń; małżeństwa Klemensei i Tejgelacha – Joannę Gądek i Tomasza Okarmusa; hipochondryka Adasia Bardasia – Marka Andruszczyszyna, Warszawiaka – narzeczonego Fogry – Dominika Liska (który w tej roli zamienił znanego publiczności z premiery, Mateusza Droździewicza). Jako kelnerkę Chanę zobaczymy Cecylię Biel, a cynicznego Szukrę – Łukasza Pierożka.

Spektakl potrwa aż dwie i pół godziny, ale nie należy się martwić, to reżyserska i aktorska uczta dla duszy… po wyjściu z której zapytamy – kiedy zagości ponownie?

„Chefec”, w odróżnieniu od innych bohaterów levinowskich, nie żyje sam. Nie znaczy to jednak, że jest szczęśliwy. Jego krewni – Klemensea i Tejgalach – dla poprawy samopoczucia poniżają i dręczą swojego lokatora. Choć wydaje im się, że są wolni i szczęśliwi, rządzi nimi ich córka Fogra – wspaniała młoda kobieta sukcesu, do której wzdycha Chefec. Jest to jednak miłość bez wzajemności, bo z Fogrą zaręczył się chłopak o imieniu Warszawiak – bezmyślny i całkowicie zależny od narzeczonej. Poniżany Chefec szuka zadośćuczynienia w poniżaniu przyjaciela hipochondryka Adasia Bardasia i zakochanej w nim, zmęczonej, samotnej kelnerki Chany Czerlicz. Nad bohaterami próbuje panować Szukra, rywalizując w tej mierze z rządzącą wszystkimi Fogrą.

Chefec to opowieść o złożonych relacjach i uwikłaniach międzyludzkich, gdzie jedynym sposobem przetrwania jest zgoda na pozostawianie w cieniu innych i przyjęcie roli kozła ofiarnego. Levin zastanawia się nad systemem „ustawień rodzinnych”, biorąc nas na świadków egzystencjalnej walki o życie, jaką prowadzi aż do zatracenia tytułowy bohater, postrzegany przez wszystkich jako rzecz (w hebrajskim słowo chefec ma dwa znaczenia – rzecz i pragnienie). Wbrew własnej woli, ponaglany przez innych, decyduje się na samobójstwo… Uroczysty skok Chefeca z dachu staje się dla bohaterów lokalną sensacją i szansą na zmianę w ich życiu, prowokując nas do refleksji nad absurdem fatum.”

Źródło: https://www.adit.art.pl/sztuki/chefec

Prawa autorskie Hanocha Levina oraz tłumaczki Agnieszki Olek, reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT.

Rezerwacji bezpłatnych wejściówek można dokonać od dnia 8 lutego /środa/, telefonicznie pod nr telefonu 12 276 34 64 w godzinach 8.00 – 16.00 w Dziale Realizacji Projektów Kultury. Wejściówki będą do odebrania w Pałacyku „Sokół” wyłącznie w dniu spektaklu w godzinach 16.00-17.00. Nie odebrane wejściówki przejdą do wolnej puli oczekujących.

Spektakle:
18 lutego /sobota/, godzina 17.30
19 lutego /niedziela/, godzina 17.30

Sala teatralna Pałacyku „Sokół”, ul. Mickiewicza 7

Liczba miejsc ograniczona!

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl