„CKiS na wynos”, czyli kultura z dostawą do Twojej miejscowości!

różne lokalizacje
08/09/2022

31/03/2023

Gotowi? Już do Was jedziemy z naszym nowym projektem „CKiS na wynos”. Pędzimy z propozycją bezpłatnych wydarzeń kulturalnych i warsztatów dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Od września do grudnia będziecie nas mogli spotkać w różnych miejscach w naszej gminie. W sumie zaprosimy na 22 spotkania z kulturą w 14 sołectwach. Zorganizujemy koncerty i spektakle, a także warsztaty o tematyce m.in. dekoracyjnej, rękodzielniczej, kulinarnej. Każdy znajdzie coś dla siebie.

A co Wam zaserwujemy i gdzie zaplanowaliśmy najbliższą dostawę kultury? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

 

Grudzień
 • koncert „Uczeń i Mistrz” w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie

5 grudnia, godz. 11.30

Placówka Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Starszych Filia „Południe”, Dom Ludowy „Hallerówka” w Jurczycach

12 grudnia, godz. 11.30

Placówka Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Starszych Filia „Północ”, Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie

Koncerty będą prezentacją wspólną, zgodnie z tytułem, uczniów i nauczycieli prowadzących  naukę gry na danym instrumencie (instrumenty perkusyjne, skrzypce, akordeon). Repertuar koncertów obejmuje utwory muzyki klasycznej i współczesnej, dostosowane do umiejętności uczniów.

 • warsztaty artystyczne „Świąteczne dekoracje – DIY”

7 grudnia, godz. 17.30

Dom Ludowy „Hallerówka” w Jurczycach

14 grudnia, godz. 17.30

Świetlica Wiejska w Gołuchowicach

Przygotujemy niebanalne stroiki świąteczne na bazie kory drzew, ciekawych korzeni, szyszek, naczyń i innych gadżetów domowych. Podpowiemy, jak udekorować stół, ściany i… sufity.

 • spektakl Teatru Maska „Piaskownica”

11 grudnia, godz. 17.00

Dom Ludowy w Woli Radziszowskiej

Piaskownica” to dramat o spotkaniu dwojga młodych ludzi, którzy mimo chęci zbliżenia się do siebie, nie potrafią się porozumieć. W spektaklu, wyreżyserowanym przez Andrzeja Morawę, zagrają aktorzy Teatru Maska: Matylda Dudziak i Michał Styrylski.

Premiera przedstawienia odbyła się w czerwcu na rozpoczęcie XVII Skawińskiego Tygodnia Teatralnego. Autorem sztuki jest Michał Walczak. Napisał ją w jedną noc, by zdążyć ze zgłoszeniem na konkurs dramaturgiczny. Nocny trud się opłacił. Konkurs wygrał i tym udanym debiutem rozpoczęła się jego kariera dramatopisarza. Mimo iż było to już  21 lat temu spektakl jest wciąż aktualny. Obrazuje międzyludzkie relacje we współczesnym, zabieganym świecie.

 • warsztaty prowadzone przez Muzeum Regionalne w Skawinie „Zwyczaje Bożonarodzeniowe”

13 grudnia, godz. 11.40

Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach

Podczas „Zwyczajów bożonarodzeniowych” ubierzemy wspólnie tradycyjną choinkę ozdobami robionymi wg lokalnego zwyczaju. Poznamy tradycje bożonarodzeniowe: od momentu przygotowań adwentowych w domu i zagrodzie, przez zwyczaje kościelne, przygotowanie wieczerzy wigilijnej, tradycyjnych ozdób i podłaźników, potraw i strojów, po przebieg samego święta.

 

Listopad
 • koncert zespołu Tanto  „Ich nie policzyłby nikt”

16 listopada, godz. 18.00, Świetlica Wiejska w Pozowicach

„Ich nie policzyłby nikt” w wykonaniu zespołu Tanto to widowisko muzyczno-poetyckie, wyreżyserowane przez Katarzynę Szybisty. Piękny i wzruszający kolaż tradycyjnych i współczesnych pieśni patriotycznych poprowadzi nas drogą ludzi uwikłanych w historię wbrew własnej woli. Wokalistki wcielają się w prawdziwe wojenne dziewczyny, które cierpiały w samotności, nie wiedząc, co los przyniesie im samym i ich rodzinom. Na program koncertu składają się: „Rota”, „Taki kraj”, „Miasto 44”, „Biały krzyż”, „Hej, hej ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Walczyk”, „Mury”, „Piosenka o Wojtku”, „Major Ponury”, „Miejcie nadzieję”, „Wojna złodziejka”.

 • koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu Orkiestry Dętej Koźmice: „DĘTO-teka”

20 listopada,  godz. 17.30, nowy budynek Świetlicy Wiejskiej w Jaśkowicach

Koncert muzyki popularnej w wykonaniu młodej, ale już uznanej orkiestry dętej. W programie usłyszymy muzykę rozrywkową, filmową, nie zabraknie także góralskich rytmów – czyli klimatów idealnych przed zbliżającymi się Andrzejkami.

 • zajęcia z elementami Sensoplastyki dla dzieci  (1 – 8 lat) wraz z opiekunami

21 listopada, godz.11.00, Świetlica Wiejska w Grabiu

Sensoplastyka, czyli odkrywanie faktur i kolorów to praca rodzica z dzieckiem, w której liczy się proces, a nie efekt końcowy. Twórcza plastyka sensoryczna to zabawa i eksploracja w pełni bezpiecznych kolorowych materiałów, fascynująca zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Celem jest wspólna praca i doświadczanie.

 • warsztaty artystyczne „Świąteczne dekoracje – DIY”

23 listopada, godz. 17.30, Świetlica Wiejska w Ochodzy

30 listopada, godz. 17.30, budynek OSP Jaśkowice, ul. Krakowska 32

Pierwsze 2 z 4 warsztatów związanych z Bożym Narodzeniem. Cieszą się one zawsze największym zainteresowaniem. Podczas nich przygotujemy niebanalne stroiki świąteczne na bazie kory drzew, ciekawych korzeni, naczyń i innych gadżetów domowych codziennego użytku. Podpowiemy, jak udekorować stół, ściany i… sufity. Warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.

 • warsztaty prowadzone przez Muzeum Regionalne w Skawinie „Zwyczaje Andrzejkowe”

29 listopada, godz. 11.00, Szkoła Podstawowa w Rzozowie

Podczas „Zabaw andrzejkowych” poznamy zwyczaje, przesądy i wróżby obecne w tradycji skawińskich wsi, szczególnie związane z postacią wymarzonego kawalera dla panien. Prowadzący – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, Pan Czesław Gąsiorowski – przybliży nam popularne zabawy prowadzone w andrzejkowy wieczór.

 

Wstęp na wydarzenia jest BEZPŁATNY. Liczba miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne (tel. 12 276 34 64).

 


Październik
 • warsztaty muzyczne „BUM BUM” dla dzieci (0-5 lat) wraz z opiekunami

12 października, godz. 17.00, Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach

Bum Bum Rurki  to kolorowe, lekkie tuby, które po uderzeniu o siebie lub w dowolną inną powierzchnię wydają różne dźwięki. Ich nieskomplikowana budowa i proste zasady użytkowania pozwalają w szybki i interesujący sposób wprowadzić zarówno maluchy, jak i dorosłych w fascynujący świat muzyki. Na tych niecodziennych instrumentach może zagrać dosłownie każdy, jednocześnie doskonale się przy tym bawiąc. Poszczególne Bum Bum Rurki mają odmienne kolory odpowiadające konkretnym dźwiękom. Dzięki temu nawet nieznający nut mogą zagrać większość melodii, kierując się jedynie barwami tub.

 •  SENSOPLASTYKA® dla dzieci  (1-8 lat) wraz z opiekunami

17 października, godz. 11.00, Nowa Świetlica w Woli Radziszowskiej

Sensoplastyka, czyli odkrywanie faktur i kolorów to praca rodzica z dzieckiem, w której liczy się proces, a nie efekt końcowy. Twórcza plastyka sensoryczna to zabawa i eksploracja w pełni bezpiecznych kolorowych materiałów, fascynująca zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Celem jest wspólna praca i doświadczanie.

 • warsztaty rękodzielnicze „ODLOTOWA GARDEROBA”

19 października, godz. 17.30, Remiza OSP Polanka Hallera

Odświeżamy szafy i uczymy się upcyklingu i recyklingu w myśl naszej zasady „ze starego zużytego, coś nowego ciekawego”. To nie szafa będzie tu elementem przewodnim spotkania, a jej zawartość, która po warsztatach zmieni swoje oblicze. Ubrania, które straciły swoją moc, nabiorą artystycznego wyrazu, dzięki namalowanym wzorom albo całkowicie zmienią swoją formę, dzięki nieoczywistym połączeniom. Zajęcia dla młodzieży i dorosłych, chcących podkreślić swoją indywidualność i kreatywność. Jednocześnie promujemy ekologiczne podejście do szalejącego konsumpcjonizmu fast fashion. Odświeżamy dawną umiejętność przerabiania ubrań połączoną z oszczędnością i dbaniem o środowisko.

 • warsztaty kulinarne „Tradycyjna kuchnia polska” z KGW „Wrzozowianki”

29 października, godz. 16.00, Remiza OSP Rzozów

Podczas warsztatów kulinarnych, realizowanych we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Wrzozowianki”, wspólne gotowanie tradycyjnego żurku będzie połączone z opowieścią o lokalnych zwyczajach kulinarnych w okresie od dożynek i zbioru plonów, przez postną kuchnię adwentową, po przygotowania do wieczerzy wigilijnej. Spotkanie będzie także okazją do wymiany doświadczeń kulturowych.

 • koncert zespołu YANABANDA „Niedaleko od Krakowa”

29 października, godz.19.00, Świetlica Wiejska w Jurczycach

Zapraszamy na koncert piosenek regionu krakowskiego. Usłyszymy między innymi: „Zachodzi słoneczko”, „Hej od Krakowa jadę”, „Młynareczka”, „Niedaleko od Krakowa”, „Porębianka”, „Przyleciał ptaszek z Łobzowa”, „Płynie z Krakowa piosneczka”.

 

Wrzesień
 • warsztaty z zielarką „Ale ziółko”

8 września, godz. 17.30, Świetlica Wiejska w Zelczynie

22 września, godz. 17.30, Świetlica Wiejska w Grabiu

 • warsztaty koronczarskie z Kołem Robótek Ręcznych „Razemkowo”

9 września, godz. 17.00, Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim

16 września, godz. 17.00, Zespół Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim

 • spektakl dla dzieci

„Król Maciuś I” O!Teatr

11 września, godz. 16.00, Świetlica Wiejska w Krzęcinie

 

Wstęp na wydarzenia jest BEZPŁATNY. Liczba miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne (tel. 12 276 34 64).

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

 

różne lokalizacje