„Cuda, cuda ogłaszają”, czyli siódmy Orszak Trzech Króli

Rynek w Skawinie
06/01/2020

Już po raz siódmy w Święto Objawienia Pańskiego przez Skawinę przeszedł barwny Orszak Trzech Króli, którego przewodnim hasłem był fragment refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, czyli „Cuda, cuda ogłaszają”. Jego uczestnicy, prowadzeni przez Mędrców ze Wschodu – Kacpra (Andrzeja Rokitę), Melchiora (Andrzeja Romka) oraz Baltazara (Grzegorza Kanię), wyruszyli z trzech punktów (Orszak Zielony – Azja spod Szkoły Podstawowej nr 1, Orszak Niebieski – Afryka spod Szkoły Podstawowej nr 2, Orszak Czerwony – Europa spod nowego budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej w Skawinie), aby spotkać się na skawińskim Rynku.

Zgromadzonych mieszkańców oraz przybyłe Orszaki na rynku przywitała Święta Rodzina, w którą wcielili się mieszkańcy Głogoczowa Natalia i Kamil Jabłońscy z synem Miłoszem, wcielającym się w rolę małego Jezusa.

Trzej Królowie wraz ze swymi orszakami oddali hołd Świętej Rodzinie i wspólnie ze zgromadzonymi Mieszkańcami odśpiewywali kolędy prowadzone przez scholę „Sygnaturka” pod dyrekcją Aleksandry Pietrzyk z Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie. Występ artystyczny zakończony został solowym wykonaniem kolędy „Pospieszcie o wierni” przez Aleksandrę Żmudę.

W czasie spotkania na Rynku słowo do zgromadzonych wygłosił urzędujący Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko oraz Proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Prałat Bogdan Kordula. Na płycie Rynku modliliśmy się o zdrowie dla małego chłopca Xawerego, który ma ciężkie powikłania po ospie.

Spotkanie zakończyła msza święta odprawiona w kościele pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, którą poprowadził ks. Prałat Edward Ćmiel. Zarówno po orszaku, jak i po mszy świętej dla zmarzniętych przy wejściu do nowej szkoły ZKS przy ulicy Węgierskiej czekała gorąca herbata.

W trakcie całego wydarzenia Wolontariusze zbierali datki na pomoc dla Sudanu Południowego, najmłodszego na świecie państwa, a zarazem bardzo słabego ekonomicznie.  Zebrane wsparcie finansowe ma zostać przekazane fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Głównym organizatorem Orszaku była Parafia pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie wraz z Zespołem Katolickich Szkół w Skawinie. Współpracy przy wydarzeniu podjęło się Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Urząd Miasta i Gminy Skawina oraz Parafia Miłosierdzia Bożego w Skawinie.

Tegorocznymi sponsorami wydarzenia była Firma Drew Max, CHOK przy parafii Bożego Miłosierdzia w Skawinie oraz Parafia św. App. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie.

Serdeczne podziękowanie składamy Strażakom OSP, Policjantom, Funkcjonariuszom Straży Miejskiej za zabezpieczenie orszaków, a także licznie zgromadzonym Mieszkańcom.

Do zobaczenia za rok!

Jarosław Karasiński

 

Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHsmKyq7fP (fot. Jarosław Karasiński)

Rynek w Skawinie