Cypr – wstrząśnięty, nie zmieszany: część II

Pałacyk "Sokół"
Skawina
29/11/2019

W listopadzie proponujemy kontynuację spotkania, które wzbudziło bardzo duże zainteresowanie i wywołało lawinę pytań. Ponownie spotkamy się z Andrzejem Pasławskim, który odkryje przed nami tajemnice Cypru, szczególnie północnego, zaanektowanego przez Turcję w 1974 roku.

Cypr – mityczna wyspa Afrodyty, wyspa miłości. Czy to jeszcze Europa, czy już Afryka? Miejsce szczęśliwości, raj podatkowy, Copacabana Morza Śródziemnego, kurorty, piękne plaże… Wyspa na skrzyżowaniu szlaków handlowych i na styku kultur.

Wyspa położona tyleż strategiczne, co nieszczęśliwe, od stuleci przechodząca z rąk do rąk. Znajdziemy tu antyczne miasta, przepiękne klasztory prawosławne, malownicze wioski w górach Troodos, dzikie plaże, na których żółwie składają jaja, słone jeziora oraz mnóstwo off-roadu i dzikich ścieżynek. Ale to tylko jedna, błyszcząca strona monety.

Północna część wyspy to nieistniejące, a jednak istniejące państwo – Turecka Republika Cypru Północnego, powstałe w wyniku inwazji tureckiej w roku 1974. To zrujnowane dzielnice, opuszczone od ponad 30 lat, otoczone drutami kolczastymi i wojskiem. Kiedyś luksusowy kurort na miarę Saint Tropez, przyciągający gwiazdy filmu i estrady, dziś wybrzeże duchów ze straszącymi szkieletami hoteli. Wracamy zatem na Cypr – politycznie wstrząśnięty i do dziś społecznie nie zmieszany.

Andrzej Pasławski to podróżnik z tysiącem przejechanych kilometrów na koncie, miłośnik miejsc zapomnianych, zwłaszcza w ich nietkniętej „ludzką ręką” dziewiczości, naturalności, wyjątkowości.

Zapraszamy 29 listopada 2019 r. (piątek), o godz. 18.00 do Pałacyku „Sokół”.
Wstęp wolny

 

Joanna Kurpiel

(AR)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl