Cypryjskie opowieści

Pałacyk "Sokół"
Skawina
29/03/2019

Wstrząśnięty politycznie, nie zmieszany społecznie – taki jest dzisiejszy Cypr. Wyspa na szlaku handlowym między Wschodem a Zachodem, od wieków przedmiot sporu i ścierania się różnych interesów, w materiałach turystycznych przedstawiana jako raj na ziemi, miejsce narodzin Afrodyty i kierunek wakacyjny.

Jednak nasz gość – Andrzej Pasławski – jak zawsze zabiera nas daleko od utartych szlaków, usianych luksusowymi kurortami, białymi plażami i beztroskimi turystami. Pokazuje nam Cypr realistyczny, często oczami mieszkańców, którzy stanowią jedyne pełne źródło informacji o kraju, w którym żyją, gdy sezon turystyczny się kończy, a zostaje codzienność i jej problemy. Cypr podzielony od czasu inwazji tureckiej w 1974 roku, w nieprzerwanym konflikcie zbrojnym, utrzymywanym w kruchej stabilności. Cypr – raj podatkowy dla najbogatszych i pralnia pieniędzy mafijnych.

Na szczęście Cypr to także fenomenalna przyroda, bezcenne zabytki kultury antycznej, miejsca ochrony żółwi morskich i wreszcie – armie dzikich kotów na ulicach.

Andrzej Pasławski to człowiek, który nie poprzestaje na informacjach oficjalnych i ogólnych, tylko cierpliwie i skutecznie szuka, szpera, podgląda, wypytuje – i tworzy prawdziwe reportaże, które całkowicie zmieniają oblicze miejsc znanych z kolorowych folderów. Na swoją kolej czeka druga część opowieści cypryjskich, już w przyszłym sezonie.

A za miesiąc zapraszamy na ostatnie spotkanie obecnego cyklu – rowerem do Iranu!

Joanna Kurpiel

(AR)

 

GALERIA zdjęć ze spotkania

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl