Dobre Rady Lisa Witalisa

Pałacyk "Sokół"
Skawina
09/01/2023

W poniedziałkowy wieczór, najmłodsi widzowie, którzy licznie zebrali się w sali teatralnej Pałacyku „Sokół” mieli okazję zobaczyć pierwszy w tym roku spektakl w ramach cyklu TEATR DZIECIOM – „Dobre Rady Lisa Witalisa”.

Spektakl zaprezentowała grupa teatralna O! Teatr, która lekko „podrasowała” opowiadanie Jana Brzechwy „Szelmostwa Lisa Witalisa” wzbogacając opowiadanie o autorską muzykę i piosenki. Jak na lisa przystało nasz główny bohater Lis Witalis był niezwykle przebiegły i próżny. O jego nietuzinkowym sprycie krążyły niesamowite opowieści, a splendoru dodawała mu ruda kita, z której był niebywale dumny: „Gdy Witalis kroczył drogą, wpierw widziano jego ogon, co jak ruda chmura zwisa, a dopiero potem – lisa”. Przewrotny i wyrachowany rudzielec  zjednał sobie mieszkańców lasu, a także dzieci obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie”. A to tylko po to, by zostać wybranym na prezydenta leśnej wspólnoty. Swoje niecne plany zrealizował kosztem swoich pobratymców, wciągając ich w kłopoty. Zwierzęta jednak poszły po rozum do głowy i przy wsparciu dzieci obaliły kłamliwego przywódcę. Zabawna i przejmująca historia rudego szelmy, który obejmuje urząd prezydenta leśnych zwierząt, to w rzeczywistości błyskotliwa satyra polityczna.

To spektakl skierowany zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. Przygody Witalisa bawią i uczą międzypokoleniowo, nie tracąc na aktualności. Przestroga, by nie ulegać doraźnym i prostym rozwiązaniom oraz, że to, co atrakcyjne, nie zawsze jest dobre.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji (autor: Jarosław Karasiński):

20230109-174752-401A4600

 

Monika Fliszewska

(AZG)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl