„Dom z Kryształu”, przejmująca opowieść o miłości. Spektakl Joanny Gądek – Teatr Maska

Pałacyk "Sokół"
Skawina
14/12/2019

Zapraszamy na spektakl  „Dom z kryształu”, monodram w wykonaniu wyjątkowej aktorki Teatru Maska – Joanny Gądek. Scenariusz powstał na kanwie książki „Wysocki, czyli przerwany lot” autorstwa Mariny napisanej 8 lat po śmierci poety. Przybrała ona formę listu do męża i wzbudziła ogromne zainteresowanie, ale i kontrowersje. Ukazano w niej historię pięknej i bolesnej miłości między francuską aktorką rosyjskiego pochodzenia a rosyjskim bardem, uwielbionym przez Rosjan a jednocześnie ciemiężonym przez nieprzyjazną Rosję. Z biografii wyłania się postać wybitna, wyjątkowa, zdolna – aktor, poeta, bard, ale jednocześnie zwykły człowiek zmagający się z obezwładniającym ciało i duszę nałogiem. Małżeństwo Mariny i Włodzimierza trwało zaledwie 10 lat, ale było wyjątkowe, piękne i burzliwe. Poznali się w 1967 roku, trzy lata później byli już małżeństwem. Wysocki zmarł w wieku 42 lat, w 1980 roku.

Monodram powstał na 20 lecie Teatru Maska, a jednocześnie był rocznicowym spektaklem także dla Joanny. To właśnie nim uhonorowaliśmy Jej osobisty Jubileusz aktorskiego 20-lecia na deskach Teatru Maska.

Premiera spektaklu która miała miejsce w czerwcu 2017 roku w ramach XIV Skawińskiego Tygodnia Teatralnego, była wyjątkowa. Warto powrócić do tych niezapomnianych emocji. W przejmującym monologu o poecie Joanna Gądek, wcielając się w postać Mariny Vlady, opowiada o najważniejszym wydarzeniu w swoim życiu – o miłości, która zrodziła się całkiem niespodziewanie i uderzyła z niesamowitą siłą. Widzimy Wysockiego jako artystę wybitnego, niezwykle wrażliwego i obdarzonego niesłychaną charyzmą, który na scenie przyćmiewa każdego. Marina odsłania także mroczne życie z poetą, jej bezsilną walką z uzależnieniem…

To historia wyjątkowego związku, w którym miłość, fascynacja, zauroczenie przeplatają się z niszczycielską siłą nałogu. Fenomenalna Joanna Gądek od pierwszej chwili stając się Mariną, hipnotyzuje, porywa, wciąga w emocje zakochanej do szaleństwa kobiety. Jest autentyczna, kocha, uśmiecha się i cierpi… Widz nie ma wątpliwości, to dzieje się naprawdę.

Monodram, jako ogromne wyzwanie aktorskie, w którym aktor skupia na sobie całą uwagę widzów, jest trudnym do realizacji zadaniem.  Lecz w pełni uznania chylimy czoła przed  Joanną Gądek, odtwórczynią Mariny Vlady, jak i Andrzejem Morawą, reżyserem spektaklu, który podjął się trudu tak trudnej scenicznej adaptacji.  Oboje poradzili sobie doskonale, czego dowodem na premierze były długie owacje na stojąco. Zapraszamy serdecznie na grudniowy spektakl!

Scenariusz Andrzej Morawa i Joanna Gądek.
Charakteryzacja i scenografia Marta Tyrpa.

Zapraszamy serdecznie, 14 grudnia /sobota/ godzina 19.30. Czas trwania spektaklu – 45 minut.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek od dnia 4 grudnia /środa/ pod nr tel. 12 276 34 64.

Wejściówki będą do odebrania w Pałacyku „Sokół” wyłącznie w dniu spektaklu w godzinach 18.00 – 19.00

 

 

Marta Tyrpa

(AR)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl