DOOKOŁA ŚWIATA – tak upłynął drugi turnus WAKACJI DO KWADRATU

różne lokalizacje
06/07/2020

10/07/2020

Drugi turnus półkolonii Wakacje do Kwadratu to prawdziwa podróż dookoła świata w ekspresowym tempie. W ciągu 5 dni zwiedziliśmy 5 kontynentów, poznaliśmy odmienne kultury, zwyczaje, kuchnię i sztukę mieszkańców Australii, Afryki, obu Ameryk, Azji i Europy. Czytaliśmy mapy, odgadywaliśmy kalambury, a także próbowaliśmy samodzielnie wykonać charakterystyczne dla danej kultury rękodzieło.

W poniedziałek zwiedzaliśmy Europę, próbując umiejscowić na mapie poszczególne kraje i przypisać do nich specyficzne potrawy: spaghetti bolognese, gulasz, musakę czy knedliki. Pod czujnym okiem pani Małgosi wykonaliśmy maski weneckie, tak charakterystyczne dla okresu karnawału w tym mieście. Gry i zabawy sportowe nawiązywały do igrzysk olimpijskich – ćwiczyliśmy m. in. rzut piankowym oszczepem! Zgadywaliśmy także dyscypliny i aktywności sportowe, próbując wypełnić sportową krzyżówkę oraz rozwiązać sportowe rebusy.

We wtorek czekała nas wyprawa na największy kontynent – odkryliśmy różnorodność Azji. Uczyliśmy się jeść japońskimi pałeczkami i robić chińskie lampiony , ale także – dzięki charakteryzacjom niezawodnej pani Marty – odkryliśmy kultury Arabii i Indii.  Sportowo czekała nas prawdziwa „mission impossible” w skomplikowanym labiryncie sprawnościowym. A potem – rywalizacja na basenie.

Środa to intensywna podróż przez obie Ameryki, wyznaczona najpopularniejszą dyscypliną sportową świata, czyli piłką nożną. Profesjonalny trening piłkarski zafundowały nam połączone siły Klubów LKS „Wiślanie” Jaśkowice oraz Milenium Skawina. Po atrakcjach sportowych wykonaliśmy pod kierunkiem pomysłowej pani Moniki tradycyjne łapacze snów, które – zawieszone w sypialni – chronią przed niespokojnymi i złymi snami.  Przy tradycyjnym ognisku czekały gry i zabawy w indiańskim stylu, tańce plemienne, a w nagrodę – pieczone kiełbaski.

W czwartek wybraliśmy się w podróż na najmniejszy kontynent, do ojczyzny koali i kangura. Australia to charakterystyczny płaskowyż Uluru, Wielka Rafa Koralowa, bumerangi  i najdziwniejsze zwierzęta świata. Sztukę rdzennych mieszkańców próbowaliśmy odtworzyć malując kamienie w roślinne i zwierzęce wzory. Pani Kasia demonstrowała prawdziwe didgeridoo, którego dźwiękiem komunikowali się na odległość Aborygeni. W tym tygodniu wirtualnie zeszliśmy też w głąb oceanu, podglądając podwodne życie, a na koniec zorganizowaliśmy bitwę na kolorowe proszki.

W piątek usłyszeliśmy zew afrykańskiej puszczy: dźwięki tam-tamów, ryki lwa i słonia, szum wodospadów na Nilu. Po serii kalamburów i zagadek związanych z Czarnym Lądem nadszedł czas na tworzenie totemów i masek, bębenków tam-tam oraz plecenia sznurkowych bransoletek. Intensywnie artystyczny czas odreagowaliśmy na basenie Camena. Koniec turnusu to uroczyste wręczenie Certyfikatów Podróżnika oraz pamiątkowych zdjęć przez Pana Dyrektora CKiS w Skawinie, Tomasza Stawowego.

To koniec kolejnej przygody Wakacji do Kwadratu. Widzimy się w sierpniu.

Po obejrzeniu podsumowującego turnus filmu zapraszamy do galerii zdjęć z tego tygodnia i do zobaczenia!

Joanna Kurpiel

(AR)

różne lokalizacje