Dożynki Gminne 2022 już za nami!

Wielkie Drogi
03/09/2022

Zakończyły się długo wyczekiwane przez mieszkańców Dożynki Gminne. Ostatni raz wszyscy razem mogliśmy hucznie celebrować święto plonów 3 lata temu. Dlatego teraz z wielką pompą zorganizowano uroczystości w Wielkich Drogach! Zabawom i tańcom nie było końca do późnych godzin wieczornych, ale po kolei.

3 września wszyscy chcący kultywować obrzęd dziękczynienia za plony przybyli do Wielkich Dróg – wsi z wielowiekową tradycją. Delegacje poszczególnych sołectw na tę okazję przygotowały fantastycznie prezentujące się wieńce dożynkowe. Ukazywały one nie tylko owoce całorocznej pracy rolników, ale także nawiązywały do tradycji poszczególnych regionów gminy. Barwny korowód skocznym krokiem wyruszył spod Przedszkola Samorządowego w Wielkich Drogach, by już po kilku minutach dotrzeć na miejsce uroczystości. Podczas pochodu niejednokrotnie podziwialiśmy, jak pięknie udekorowana została cała miejscowość. Ozdoby wprowadziły wszystkich gości w niezapomniany klimat świętowania, już nawet przed dotarciem na boisko sportowe LKS Trzebol Wielkie Drogi.

Na dożynkach zjawili się zaproszeni goście, reprezentujący władze państwowe, lokalne struktury samorządowe, przedstawiciele sektora biznesowego oraz mieszkańcy całej Gminy Skawina. Tegoroczny program dożynkowy rozpoczął się od uroczystej, polowej Mszy Świętej. Dziękujemy orkiestrze z Sosnowic za muzyczną oprawę zarówno podczas pochodu, jak i nabożeństwa. Następnie zebranym gościom zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach, którzy zatańczyli poloneza. W dalszej części uroczystości dożynkowych odbyło się tradycyjne przekazanie chleba Burmistrzowi przez tegorocznych Starostów Dożynek – Elżbietę i Przemysława Szeligów. Następnie oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała Sołtys Wielkich Dróg Maria Windak.

Najważniejszym elementem każdych tradycyjnych dożynek jest wręczanie wieńców przez delegacje kół gospodyń wiejskich z poszczególnych sołectw. W trakcie tych ceremonii wśród tłumów rozbrzmiały znakomite przyśpiewki skierowane do naszych włodarzy. Miejmy nadzieję, że wszystkie życzenia się spełnią.

Wieńce dożynkowe dedykowano:

 • Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina Norbertowi Rzepisko – Wielkie Drogi
 • Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi – Zelczyna,
 • Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotrowi Ćwikowi – Polanka Hallera,
 • Sekretarzowi Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edwardowi Siarkce  – Kopanka,
 • Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego Łukaszowi Smółce – Gołuchowice,
 • Marszałkowi Województwa Małopolskiego Witoldowi Kozłowskiemu – Wielkie Drogi,
 • Wicestaroście Powiatu Krakowskiego Arkadiuszowi Wrzoszczykowi – Rzozów,
 • Radnemu Powiatu Krakowskiego Pawłowi Kolasie – Facimiech,
 • Przewodniczącej Rady Miejskiej w Skawinie Ewie Masłowskiej – Ochodza,
 • Burmistrzowi Miasta Partnerskiego Przemyślany w Ukrainie Aleksandrowi Zozulyi – Radziszów,
 • Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Witoldowi Grabcowi – Wola Radziszowska,
 • Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Tomaszowi Ożogowi – Jaśkowice
 • Dyrektorowi Centrum Kultury i Sportu w Skawinie Tomaszowi Stawowemu – Jurczyce
 • Kierownikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej UMiG w Skawinie Wojciechowi Mackiewiczowi – Pozowice
 • Wiolecie i Grzegorzowi Turajom – Krzęcin
 • Patrycji i Marcinowi Ślusarczykom – Grabie
 • Agacie Lasek – Borek Szlachecki

Warto także podkreślić, iż za niesamowitą oprawę muzyczną podczas ośpiewywania wieńców dbała Kapela Ludowa z Radziszowa. Ostatnim etapem uroczystości było podziękowanie sołtysom z Gminy Skawina, które złożył Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko. Sołtys Wielkich Dróg Maria Windak do podziękowań się dołączyła i co więcej wręczyła jeszcze wszystkim zaproszonym gościom pamiątkowe upominki. Na koniec oficjalnych uroczystości  wszyscy sołtysi odśpiewali razem ,,Hej z góry, z góry”.  Po tym momencie wspólnym śpiewom, tańcom i zabawie do białego rana nie było końca. Do Kapeli Ludowej z Radziszowa dołączył zespół muzyczny ,,Caro” i razem muzycy stworzyli wielopokoleniową mieszankę przeróżnych stylów muzycznych, aby każdy mieszkaniec znalazł coś dla siebie.

Dziękujemy Policji, Straży Miejskiej w Skawinie oraz  Strażakom za dbanie o nasze bezpieczeństwo podczas dożynkowych uroczystości. Mieszkańcom Wielkich Dróg dziękujemy za gościnę. Hucznie kończymy wakacyjny czas i z utęsknieniem czekamy na kolejne żniwa! Do zobaczenia!

Fotogaleria z wydarzenia: https://flic.kr/s/aHBqjA5RFt fot. Jarosław Karasiński

Organizatorami wydarzenia była Gmina Skawina, Sołectwo Wielkie Drogi oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Sponsorem Dożynek Gminnych była natomiast firma CEZ Skawina, od lat wspierająca wydarzenia kulturalne w naszym regionie.

Organizatorzy:

 

HJSDFJHFSH

BFJDUSH

SOŁECTWO

WIELKIE DROGI

 

Sponsor Imprezy

 

Krystian Kosiorowski

Wielkie Drogi