Druga edycja plenerowych warsztatów plastycznych za nami

inna lokalizacja
Pałacyk "Sokół"
Skawina
03/08/2021

31/08/2021

Wakacje dobiegły końca. Mija czas, który był nam dany na wypoczynek, złapanie oddechu, naładowanie baterii przed nadchodzącym kolejnym rokiem nauki i pracy. Miejmy nadzieję, że nie będzie on tak trudny, jak ten miniony. Najważniejsze, że pozostaną w naszej pamięci wakacyjne wspomnienia oraz obrazy bogate w kolory i zapachy.

Dobiegła również końca wakacyjna przygoda ze sztuką w postaci plenerowych warsztatów plastycznych, realizowanych w pięknych okolicznościach przyrody. Zarówno pierwsza edycja, która odbyła się na przełomie maja i czerwca, jak i ta druga – przypadająca na miesiąc sierpień – była wakacyjną alternatywą spotkań Pracowni Plastycznej „Vinci”. Te nietuzinkowe zajęcia, będące jednocześnie podsumowaniem mijającego sezonu artystycznego 2020/2021, umożliwiły grupie utalentowanych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym realizować swoje artystyczne pasje.

Pomimo kapryśnej pogody, w pełni udało się zrealizować założone cele. Niejeden z uczestników miał okazję po raz pierwszy stworzyć swoje małe dzieło w profesjonalny sposób, z wykorzystaniem sztalug, różnorodnych materiałów oraz ciekawych technik plastycznych. Dzięki wyobraźni, fantazji oraz kreatywności podróżowaliśmy wspólnie po całym globie, uwieczniając w pracach krajobrazy wyjątkowych, pięknych, niejednokrotnie egzotycznych miejsc, będących czasami tylko marzeniem wakacyjnego wypoczynku.
Prace plastyczne wykonane w ramach naszych wtorkowych dwugodzinnych spotkań zachwycały pomysłowością, różnorodnością kształtów i barw, dbałością o każdy szczegół. Niełatwa sztuka komponowania na płaszczyźnie obejmowała zagadnienia związane z perspektywą przestrzenną oraz malarską i systematyką barw.

Każdy z uczestników, w sposób indywidualny podchodząc do zaproponowanej tematyki, miał okazję przenieść się w wymarzone miejsce, zamykając je w pejzażu. Stworzyć coś wyjątkowego, abstrakcyjnego, nawiązującego do nowoczesnych trendów w sztuce, oraz realistycznego, jak – między innymi – rysunek dokumentalny. Warte podkreślenia jest ogromne zaangażowanie młodych artystów w proces twórczy. Być może zaowocuje ono w przyszłości kontynuacją nauki w tym kierunku.

Ze względu na tak zróżnicowany wiek uczestników (od 6 do 13 lat), a zarazem stopień ich wtajemniczenia w arkana sztuki, nieocenioną była miła atmosfera, towarzysząca zajęciom oraz zwykła koleżeńska pomoc. Powstałe prace mogą zachwycić odbiorcę, pomimo iż są tak różne. Oczywiście na ostateczny artystyczny wyraz pracy wpływ miał przede wszystkim wiek autora oraz czas, jaki mogliśmy poświęcić na jej wykonanie. Mamy nadzieję, że będą one miłą pamiątką wspólnie spędzonego czasu podczas warsztatów.

Zgodnie z prawdą, że jeśli coś się kończy, to i coś się zaczyna, czekamy na kolejne twórcze spotkania w ramach zajęć plastycznych w naszej pracowni „Vinci” w nadchodzącym, nowym sezonie artystycznym.

Zatem do zobaczenia!

Fotogalerię z warsztatów obejrzycie TUTAJ.

Małgorzata Tomala

Fot. Jarosław Karasiński

/IN/

inna lokalizacjaPałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl