EkoMisja zakończona…

Hala Widowiskowo - Sportowa
Skawina
inna lokalizacja
17/08/2020

21/08/2020

… a wraz z nią Wakacje do Kwadratu. Ostatni turnus upłynął pod znakiem ekologii, recyklingu i walki ze złymi nawykami, niszczącymi naszą planetę. Dwanaścioro agentów zdecydowało się podjąć wyzwanie i stanąć do rywalizacji o tytuł EkoBohatera, indywidualnie i grupowo. Trzy drużyny: Gekonie, Zielony Liść i Ycigoloke przez cały tydzień zbierały punkty, wykonując kolejne zadania misji.

Pierwsza misja – EkoOgrodnik polegała na wykonaniu samopodlewających się doniczek z butelek PET, do których wysialiśmy rzeżuchę. Troskliwa pielęgnacja przez czas trwania półkolonii przyniosła efekty w postaci bujnego zielonego dywanu. Dodatkowo zabawiliśmy się w projektantów mody, przygotowując stroje EkoBohaterów z odpadów i wymyślając własną historię danej postaci.

W ramach zajęć Akcja Segregacja sprawdziliśmy umiejętność selektywnego doboru odpadów do odpowiednich koszy (łatwo nie było!). Rozmawialiśmy o recyklingu, elektrośmieciach, ekologii, o wpływie zaśmiecania przyrody na życie zwierząt lądowych i wodnych. Wreszcie przystąpiliśmy do misji EkoKolejka. Ta konkurencja uruchomiła zmysł konstruktorski w grupach, wymagała również nieco umiejętności inżynierskich, ale każda drużyna znalazła swój własny patent na zadanie.

Kolejny dzień przeniósł nas w świat małych pracowitych owadów – poznaliśmy tajemniczy świat pszczół dzięki panu Krzysztofowi Pająkowi z Radziszowa, który odsłonił przed nami życie codzienne tych bezcennych istot. Z tą wiedzą mogliśmy przystąpić do misji nr 3 – Zakwateruj Owada. Przygotowaliśmy domki dla rozmaitych owadów zapylających, które zainstalowaliśmy na drzewach w najbliższej okolicy – poszukajcie sami! A potem nadszedł czas na rywalizację przy budowie wodociągu (oszczędzamy wodę!) i turniej drużynowy Bohaterowie w akcji, który był szansą na zdobycie kolejnych punktów.

Kolejna misja to zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie. Dzieci uczyły się przygotowywać koktajle z owoców, które stanowią najlepszą alternatywę dla szkodliwych słodkich przekąsek – i sądząc po apetycie – pomysł chwycił! Misja nr 4 Mój Ogród to przygotowanie własnych drewnianych skrzynek z ziemią i obsianie ich wybranymi warzywami i ziołami, m.in.: rzodkiewką, sałatą czy koperkiem. Dalszy ciąg misji to pielęgnowanie ogródka już samodzielnie w domu. Podzielcie się z nami efektami!

W ostatnią misję – Leśne Łowy – wyruszyliśmy do Parku Miejskiego w poszukiwaniu ptasich gniazd, dziupli, kretowisk – słowem elementów zwierzęcego świata. Była to ostatnia chwila na zdobycie punktów w rywalizacji zarówno grupowej, jak i indywidualnej i wypełnienie całotygodniowej karty misji.

Dodatkową niespodzianką były zajęcia ruchowe z panem Tomaszem Morawą ze skawińskiej Straży Miejskiej, który uczył naszych agentów podstaw samoobrony – bo w zdrowym ciele zdrowy duch. Nie zabrakło również wodnych zabaw na basenie Camena, które świetnie poprawiają kondycję i koordynację ciała.

Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę i umiejętności przekażecie dalej i będziemy mogli cieszyć się czystym otoczeniem i piękną przyrodą.

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z EkoMisji i do zobaczenia ponownie!

 

Joanna Kurpiel

(AR)

 

Hala Widowiskowo - Sportowa

ul. Konstytucji 3 Maja 4, 32-050
Skawina, małopolskie

12 276-40-56

halackis@ckis.pl

inna lokalizacja