Eurotrip z Iwoną Marczak, czyli pomysły na krótkie podróże

Pałacyk "Sokół"
Skawina
26/04/2024

To była prawdziwa jazda bez trzymanki – w szalonym tempie półtoragodzinnego pokazu zwiedziliśmy więcej ciekawych miejsc w Europie niż zapowiadał tytuł spotkania, idealnych na przedłużony weekendowy wypad. Z piętnastu pomysłów na Eurotrip – koleją, samochodem, promem czy samolotem – zaproponowanych przez przeuroczą Iwonę Marczak Dzień Dobry Świecie, naprawdę każdy z zebranych mógł wybrać coś dla siebie. Pani Iwona, doświadczona wykładowczyni na krakowskiej AWF – przygotowała prezentację w taki sposób, aby łatwo można było uwiecznić opis proponowanych podróży na zdjęciu i potraktować jako konspekt przygotowujący do samodzielnego wypadu „za miasto” i dużo dalej. Z pewnością wśród wybranych znalazły się miejsca znane części naszej publiczności, ale z pewnością i takie, o których niewielu myślało.

Przejechaliśmy urokliwe miasta i wsie Bawarii, na czele z bajkowym zamkiem Neuschwanstein czy Norymbergą. W Saksonii polecamy Saską Szwajcarię z cudownymi krajobrazami i nieziemskim mostem w Bastei oraz oczywiście szlak winny. Wyjątkowe wrażenie na zwiedzających robi Zoo w Lipsku z ogromnym lasem deszczowym, ukrytym pod kopułą. Popłyniemy w nim wewnętrzną rzeką wśród roślin i zwierząt. U naszych południowych sąsiadów polecają się: Skalne Miasto i Czeska Szwajcaria, zamek w Bojnicach (Słowacja), winnice Tokaju i miasteczko Hercegkut (gdzie w piwnicach niczym domki Hobbitów leżakuje spokojnie węgierskie wino) oraz podziemne termy w jaskiniach Miszkolc-Tapolca.

Majówkę możemy spędzić także bardziej na północ – podróżując promem do Kopenhagi, Malmö, Göteborga i na wysepki Sztokholmu. Szczególnie polecamy obejrzenie odrestaurowanego, wydobytego z dna zatoki niemal w nienaruszonym stanie, XVII-wiecznego okrętu wojennego w Muzeum Vasa. Jeżeli komuś nie straszne loty samolotem, to na nieco dłuższy pobyt można się wybrać w rejony północno-zachodniej Wielkiej Brytanii, czyli do Manchesteru i Sheffield, szczególnie gdy jest się fanem inżynierii miejskiej. W Crich Tramway Village znajdziemy śliczne muzeum tramwajów, które dla fanów tego rodzaju motoryzacji będzie niczym plac zabaw dla dużych dzieci. Warto też zajrzeć na północne wybrzeża Irlandii i nacieszyć oczy wyjątkowymi krajobrazami.

Komu jednak bliższe są klimaty dolce far niente, na tego czeka słoneczna Sycylia – niby daleka, a tylko parę godzin lotu samolotem prosto z Krakowa. Znajdziemy tu śródziemnomorskie miasteczka, niejednokrotnie utrwalone w popkulturze, jako sceneria planów filmowych, m.in.: Taormina z widokiem na dymiącą Etnę („Wielki Błękit”) i Savoca („Ojciec Chrzestny”). Olśniewający błękit morza, piękna architektura i wspaniałe jedzenie – czyż nie tego potrzeba, by odpocząć?

Spotkanie z Iwoną Marczak, oprócz informacji praktycznych „co, gdzie i za ile”, dostarczyło nam dużo radości i dobrego humoru. Zakończyło także sezon spotkań Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, podczas którego otrzymaliśmy mnóstwo inspiracji do podróży dalekich i bliskich, dłuższych i kilkudniowych. Mamy nadzieję, że spotkamy się po wakacjach, aby po raz kolejny wspólnie dzielić się radością odkrywania świata.

Dziękujemy za cały sezon!

Fotogaleria ze spotkania

Joanna Kurpiel

fot. Jarosław Karasiński

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl