Fotograficzne perełki na skawińskim Rynku

Rynek w Skawinie
17/04/2023

W poniedziałkowe popołudnie 17 kwietnia 2023 r. przenieśliśmy się w klimat starego kina i mogliśmy „przebywać w towarzystwie”  m.in.  takich postaci jak: Gustaw Holoubek, Adolf Dymsza, Beata Tyszkiewicz, Janusz Gajos, czy Anna Dymna. A wszystko za sprawą starych, niepublikowanych dotąd fotosów i fotografii na których widniały wymienione powyżej gwiazdy wielkiego ekranu. Ich autorem jest Jerzy Troszczyński. Te niezwykłe fotografie i fotosy filmowe powstawały na planach zdjęciowych w latach 1958–1977. Dziś możemy je podziwiać na skawińskim Rynku dzięki zdeterminowanym ludziom z Fundacji Znaki Pamięci, którzy z wielką pasją stworzyli tę nietuzinkową ekspozycję.

Wernisaż wystawy, mimo deszczowej aury, uważamy za udany i serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym. Gościliśmy między innymi syna Jerzego Troszczyńskiego – Pana Tomasza i jego wnuka, Prezes Fundacji Znaki Pamięci Panią Annę Hoffmann i Pana Krzysztofa Hoffmanna – pełnego energii i zaangażowania autora wystawy.

Wystawa „FOTOSISTA – w nie tak starym kinie…” to ukłon w stronę nie tylko kultury filmu polskiego i aktorów, ale też ciekawe przybliżenie życiorysu autora zdjęć, wybitnego artysty, wyspecjalizowanego w fotografii  filmowej Jerzego Troszczyńskiego, dzięki któremu historię polskiego filmu mogą oglądać następne pokolenia.  Uwiecznił on ponad 3 000, niepublikowanych dotąd chwil z planów filmowych starego kina.

Wystawa 20 plansz na skawińskim Rynku potrwa do 30 lipca 2023 r.

Serdecznie zapraszamy!

Fotogaleria z wydarzenia:

20230417-162104-DSC_7260-2

Agnieszka Kupczyk

(KK)

Rynek w Skawinie