Gitara Ludwika XIV

Dwór Dzieduszyckich
Radziszów
14/10/2018

Piękna to była niedziela w Radziszowie za sprawą nie tylko pogody, ale i cudownej muzyki w wykonaniu prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej (klawesyn) i Julii Żarnowskiej (gitara klasyczna).

Przecudny był to koncert w Dworze Dzieduszyckich, podczas którego spotkały się instrumenty na granicy epok muzycznych. Klawesyn i gitara to niezwykle rzadkie połączenie, choćby tylko z tej przyczyny, że gdy jeden kończy karierę (koniec XVIII w.), drugi ją rozpoczyna. Oba łączy technika strun szarpanych, ale dzieli moc dźwięku, jaką mogą oddać. A jednak ich wspólne brzmienie jest niezwykle spójne.

Historię ich pięknego związku nakreśliła prof. Bogumiła Gizbert-Studnicka. Nie tylko wybitna klawesynistka, dyrektor artystyczna festiwali muzycznych, charyzmatyczna artystka, ale także niestrudzona poszukiwaczka i promotorka młodych talentów. Jednym z nich jest Julia Żarnowska, absolutnie niezwykła gitarzystka, obdarzona wielką muzykalnością, wrażliwością i techniką wykonawczą.

Słuchacze mogli to docenić, podziwiając drobiazgowe, biżuteryjne wręcz w swej barokowej budowie, koncerty Antonio Vivaldiego A- i D-dur, transponowane specjalnie przez panią profesor na gitarę i klawesyn, wzruszające romantyzmem epoki części Suity Hiszpańskiej Isaaca Albeniza czy wreszcie doceniając klasyczne Introduction et Fandango Luigiego Boccheriniego, napisane stricte dla duetu klawesyn i gitara.

Cudowna publiczność zgotowała Artystkom szczere owacje, zachwytom nie było końca, a nawet nie zabrakło wspomnień związanych z muzyką, kuluarowych rozmów i kolejki po autografy.

Serdecznie dziękujemy Państwu za to piękne popołudnie i zapraszamy na kolejne wydarzenia.

 

Joanna Kurpiel

(JK)

Fotogaleria: https://www.flickr.com/ fot. Jarosław Karasiński

Dwór Dzieduszyckich

ul. Szkolna 4, 32-052
Radziszów,

12 256 31 18