Grudniowe spotkania z „CKiS na wynos”

różne lokalizacje
01/12/2022

30/12/2022

W ostatnim miesiącu roku zawitaliśmy z naszymi propozycjami wydarzeń w ramach „CKiS na wynos” do Jurczyc, Radziszowa, Woli Radziszowskiej, Gołuchowic i Wielkich Dróg. Były koncerty, spektakl i warsztaty o tematyce świątecznej.

Wyjątkową muzyczną ucztę dla mieszkańców Jurczyc i Radziszowa przygotowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie. Podczas koncertów „Uczeń i Mistrz” mogliśmy usłyszeć utwory muzyki klasycznej i współczesnej grane na różnych instrumentach, między innymi, na ksylofonie i skrzypcach. Miejsca prezentacji – Placówki Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Starszych -nie były wybrane przypadkowo. Wszystko po to, by osobom w podeszłym wieku lub z problemami z poruszaniem ułatwić udział w wydarzeniach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tworzenia świątecznych dekoracji. Podczas spotkań w Jurczycach i Gołuchowicach powstały niebanalne stroiki i pięknie ozdobione bombki. Świąteczna tematyka królowała również w Wielkich Drogach. Tam dzieciaki ze szkoły podstawowej i ich opiekunowie poznali dawne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Była szopka, był stół wigilijny, a także odświętnie ubrani Skawiniak i Skawinianka. Podczas zajęć przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Skawinie, każdy mógł spróbował swoich sił w tworzeniu dekoracji, jak za dawnych lat. Powstały, między innymi, wykonane z opłatków „światy”.

Sala w Domu Ludowym w Woli Radziszowskiej przeobraziła się z kolei w salę teatralną. Aktorzy Teatru Maska: Matylda Dudziak i Michał Styrylski zaprezentowali publiczności dramat o spotkaniu dwojga młodych ludzi, którzy mimo chęci zbliżenia się do siebie, nie potrafią się porozumieć. Spektakl zatytułowany „Piaskownica” wyreżyserował Andrzej Morawa.

 

Jak ten czas szybko leci. Grudniowe „dostawy kultury” zakończyły projekt „CKiS na wynos”. Mamy nadzieję, że kulturalne dania serwowane specjalnie dla Was były smakowite i rozbudziły wasze apetyty. Dziękujemy wszystkim 14 miejscowościom, które odwiedziliśmy za miłe przyjęcie, a naszym partnerom: sołtysom, stowarzyszeniom i instytucjom za owocną współpracę.

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

 

różne lokalizacje