Gruzja – muzyczne złote runo

Pałacyk "Sokół"
Skawina
29/01/2024

Gruzja – kraj pięknych krajobrazów i bogatej kultury – ma licznych wielbicieli w naszym kraju. Dowodem tego był styczniowy koncert w ramach Muzycznych Poniedziałków. Zostaliśmy zabrani w muzyczną podróż, bogatą w emocje i wrażenia, przez troje fantastycznych muzyków: Katarzynę Plewniak – mezzosopran, Pawła Łukasika – altówka oraz Joannę Błażej-Łukasik, która pięknie ograła koncert nie tylko fortepianem, ale i słowem wiążącym.

Ze sceny popłynęły opowieści z kraju wysokich gór Kaukazu i zielonych winnic. Ziemi o starożytnej historii, gdzie mieszały się wpływy perskie, armeńskie, rosyjskie, tatarskie, a także antycznej Grecji i Rzymu. Dawna Gruzja to słynna Złota Kolchida, w której mityczny Jazon poszukiwał złotego runa. To historia Prometeusza, uwięzionego na skałach Kaukazu. To najwcześniejsze chrześcijaństwo, które odcisnęło ślad kulturotwórczy. To także trudna historia podbojów i upadków. Całe to bogactwo wybrzmiewało z tradycyjnych pieśni i tańców w klasycznym opracowaniu gruzińskich i armeńskich kompozytorów. Jedne pełne liryki i melancholii, inne energetyczne i pobudzające do tańca czy rozgrzewające zapaśników do walki.

Publiczność wychodziła oczarowana – czemu dała wyraz w bezpośrednich rozmowach z Artystami. Kiedy słuchacz ma możliwość podzielić się emocjami z wykonawcą – to jest to największa wartość naszych muzycznych spotkań. A Artyści zawsze czekają na takie spotkania.

Dziękujemy za wspólny wieczór i już zapraszamy na kolejny – Koncert akordeonowy Krzysztofa Madydy

Fotorelacja z koncertu – zdjęcia Jarosław Karasiński

Joanna Kurpiel

/IN/

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl