#HEN… monodram o wybitnym kapitanie jachtowym – Henryku Jaskule

Pałacyk "Sokół"
Skawina
24/04/2022

Zapraszamy serdecznie na autorski spektakl „#HEN” w wykonaniu aktora Teatru S.A.N. – Rafał Paśko, który przybliża postać Henryka Jaskuły – wybitnego radziszowianina, podróżnika, żeglarza.

Scenariusz monodramu, poświęconego urodzonemu w 1923 w Radziszowie polskiemu żeglarzowi, kapitanowi jachtowemu, z wykształcenia elektrykowi – Henrykowi Jaskule –  powstawał na warsztatach z wybitnym reżyserem i dramaturgiem Tomaszem Kaczorowskim. Jest autorskim konceptem przemyskiego artysty, który opowiada o drodze do realizacji marzeń, wyzwań i celów podróżnika. Premiera spektaklu odbyła się 20 lipca 2021 roku na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu.

Rafał Paśko, twórca i aktor w jednej osobie, tak mówi o swoim spektaklu: „Moim celem jest przybliżenie Polakom wyczynu i osoby Henryka Jaskuły. Żeglarza, który swoje dorosłe życie związał z Przemyślem. Kochał on swój jacht jak mało kto. „Dar Przemyśla” był jego dzieckiem, towarzyszem, kompanem. Drugą połową duszy. Po spektaklu o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz – pierwszej Polce, która opłynęła świat – teraz składam hołd Henrykowi Jaskule”.

Kapitan Henryk Jaskuła jako pierwszy i do tej pory jedyny Polak, który samotnie, non stop, bez zawijania do portów opłynął świat, dokonał tego na jachcie Dar Przemyśla. Rejs rozpoczął 12 czerwca 1979 r. Trasa rejsu, który trwał 344 dni, prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni, gdzie dotarł 20 maja 1980 roku. Gdy przybił do portu, czekały na niego tysiące ludzi. Schodząc z pokładu „Daru Przemyśla” przywitał zebranych słowami: Polsko kochana, Twój syn powrócił. Jego powrót do Przemyśla był świętem całego miasta i województwa.

Zmarł 14 maja 2020 r. około godziny 14.00 w przemyskim szpitalu, na pięć dni przed 40. rocznicą zakończenia swojego wspaniałego rejsu.

„Witaj Polsko kochana!”… Parę pięknych słów wspomnień i zdjęć z ostatnich manewrów w basenie portowym Gdyni można zobaczyć w materiale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, do którego załączamy link.

Zatem zapraszamy serdecznie na monodram o niezwykłym człowieku, którego życie spisało niesamowity scenariusz…
24 kwietnia, godzina 18.00, sala teatralna Pałacyku „Sokół”.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia od dnia 11 kwietnia:

1) w kasie głównej CKiS (Basen Camena – 1 piętro) – od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:30 (gotówką),

2) w kasie Basenu Camena (parter) – w godzinach od 7:00 do 21:00 (płatność kartą, gotówką lub voucherem),

3) w Pałacyku „Sokół”, na godzinę przed spektaklem (gotówką, sprzedaż prowadzona będzie WYŁĄCZNIE w miarę wolnych miejsc na widowni).

 

foto: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Marta Tyrpa

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl