III Gminny Festiwal Form Teatralnych MELPOMENA – podsumowanie

online
22/03/2022

25/03/2022

III Gminny Festiwal Form Teatralnych MELPOMENA za nami. W tegorocznym przeglądzie wzięły udział 3 szkolne zespoły teatralne, prezentujące spektakle w odmiennych stylach, dzięki czemu Przegląd zachował swoją różnorodność.

Jury w składzie:

Marta Tyrpa – założycielka i opiekun artystyczny Teatru MASKA, charakteryzatorka i wizażystka, w której rękach spoczywa oprawa scenograficzna i kostiumowa, a także doradczy głos współreżyserski, doświadczona organizatorka wydarzeń teatralnych, pomysłodawczyni Skawińskiego Tygodnia Teatralnego;

Katarzyna Szybisty – wszechstronnie wykształcona aktorka, performerka, wokalistka, instruktor teatralny i wokalny, łowiąca utalentowane perły wśród dzieci i młodzieży w ramach warsztatów CKiS w Skawinie.

Anna Zając-Gut – aktorka, członkini krakowskich grup teatralnych, instruktor teatralny, zwracająca uwagę na detal, kontekst obrazu, uzasadnienie dla wykorzystanych rekwizytów jako doświadczona specjalistka od wizerunku;

po obejrzeniu nadesłanych spektakli jednogłośnie wydało poniższy werdykt.

Nagrodę Festiwalu zdobywa „Jarmark na skawińskim rynku” w wykonaniu zespołu TAKOGODKA z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Brzechwy w Borku Szlacheckim (uczniowie klas VII – VIII).

Doceniamy spektakl sięgający do ludowej tradycji regionalnej, którego forma zaciekawia i intryguje. Atutem spektaklu jest drugi plan, ciągle żywy i w ruchu. Postaci tworzą barwny, dynamiczny obraz jarmarku, na którym tętni życie społeczne, sprzedawcy się przekrzykują i zachwalają różnorakie towary. Nie ma pustych scen, równocześnie gra pierwszy i drugi plan, nie zakłócając przebiegu akcji. Dodatkowym mocnym punktem jest muzyka na żywo i śpiew na głosy. Wyróżnienie aktorskie przyznajemy za rolę Sprzedawcy ziemniaków za: świadomość roli słów, muzykalność i „uwiedzenie” widza. Zespół otrzymuje zaproszenie do udziału w Skawińskim Tygodniu Teatralnym.

Pozostałe dwa spektakle otrzymują wyróżnienia:

„Dentystyczna przygoda pewnej Baby Jagi” w wykonaniu zespołu ZPO KOPANKA z Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance (uczniowie klas II i III) za: zabawny scenariusz, ciekawy drugi plan za oknem, interesującą i trafną scenografię z realistycznymi, mrożącymi krew w żyłach dźwiękami z gabinetu dentystycznego oraz potencjał aktorki w roli Czarownicy. Dużym plusem jest również śpiewanie na żywo.

„Piękna i Bestia” w wykonaniu zespołu BAJKA ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radziszowie (uczniowie klas V – VIII) za: wykorzystanie muzyki na żywo oraz sięgnięcie do antycznej tradycji chóru greckiego jako komentatora opowieści, a także podjęcie trudu wykorzystania formuły musicalowej w realizacji spektaklu. Doceniamy potencjał aktorski w roli Belli za uniesienie trudu kreacji pierwszoplanowej.

Wszystkie wyróżnienia aktorskie zostają nagrodzone udziałem w warsztatach teatralnych, realizowanych przez CKiS w Skawinie w przyszłym sezonie (sekcje: Teatr MRÓWY i Teatr WSZYSTKO GRA).

Wszystkim twórcom – Uczniom i Nauczycielom – gratulujemy i serdecznie dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie tak wymagającej formuły, jaką jest teatr, w trudnych czasach pandemii i mamy nadzieję na spotkanie osobiste podczas kolejnego Festiwalu w przyszłym roku.

Każdy zespół otrzyma od jury szczegółowe uzasadnienie decyzji, będące – mamy nadzieję – pomocą przed kolejnymi prezentacjami teatralnymi.

Do zobaczenia ponownie!

Joanna Kurpiel

(AZG)

online