Inne oblicze Budapesztu

Pałacyk "Sokół"
Skawina
25/03/2022

Przez wielu nazywany Paryżem Wschodu – Budapeszt jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, lecz również jednym z najważniejszych pod względem historycznego wpływu na nasz kontynent. Miasto niemal w całej historycznej części zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Po stolicy Węgier, sobie znanymi drogami, oprowadził nas Andrzej Pasławski. Oczywiście zobaczyliśmy najważniejsze punkty turystyczne: Wzgórze Gellerta, Wzgórze Zamkowe z piękną fontanną zwaną węgierską Fontanną Di Trevi, mosty na Dunaju i rozległy budynek Parlamentu.

Lecz Andrzej Pasławski odkrył przed nami „podziemne” oblicze Budapesztu: ciemne, wilgotne korytarze w wapiennych skałach, które skrywały tajemnice uwięzienia Draculi czy równie dobrze ukrytą dzielnicę bohemy w podwórkach starych kamienic, gdzie artystyczne instalacje i graffiti powstają z połączenia ekspresji twórczej i oparów ziołowych.

Odkryliśmy takie smaczki, jak niewielki i dobrze ukryty Ogród Filozofów, w którym obok Abrahama medytuje Mahatma Ghandi, a wszystkiemu przygląda się z boku Jezus. Poczuliśmy zapachy przypraw i wszechobecnej papryki w przepięknym budynku Hali Targowej. Odległości miejskie pokonaliśmy najstarszym w tej części Europy metrem oraz jedyną w swoim rodzaju Koleją Dziecięcą. 

Jak zawsze spotkanie było pełne nieoczywistych porad i podpowiedzi turystycznych, chociaż z pewnością każdy Polak odwiedzający to miasto ma swoje ulubione miejsca i własne wspomnienia, budujące jego obraz.

Dziękujemy za wspólny wieczór i zapraszamy na ostatnie w tym sezonie spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, w piątek 29 kwietnia.

Fotogaleria ze spotkania.

Joanna Kurpiel

fot. Jarosław Karasiński

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl