IX Bieg Niepodległości już za nami!

inna lokalizacja
11/11/2022

Jak co roku Święto Niepodległości uczciliśmy na sportowo. 11 listopada kilkaset biegaczy wzięło udział w IX Biegu Niepodległości Skawina – Mogilany.

Pogoda nie spłatała figla biegaczom, było słonecznie i ciepło dlatego z szerokimi uśmiechami na ustach ponad 300 zawodników o godz. 12.00 stawiło się na linii startu przed Szkołą Podstawową nr 6 w Skawinie. Aby tradycji stało się zadość punktualnie w południe wszyscy zgromadzeni uroczyście odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Wyścig rozpoczął od wystrzału z pistoletu Pierwszy Zastępca Burmistrza w Skawinie Witold Grabiec. Biegacze wyruszyli w wymagającą dobrej kondycji trasę. Najpierw przebiegli ulicami Bukowską oraz Batalionów Chłopskich. Skawinę opuścili ulicą Stanisława Wyspiańskiego, by rozpocząć najbardziej wymagający etap biegu czyli podejście do Chorowic i Kulerzowa. Meta tradycyjnie znajdowała się na mogilańskim rynku. Na trasie uczestników dopingowali liczni mieszkańcy Skawiny, Mogilan i okolic – za co bardzo gorąco dziękujemy!

W tym roku po raz pierwszy podczas biegu pojawiła się kategoria Nordic Walking – przez wielu długo wyczekiwana forma aktywności. Mamy nadzieję, że już na stale zagości ona w skawińskim kalendarzu wydarzeń sportowych.

Sama trasa pomimo że niezbyt długa (dystans 8 km) obfitowała w liczne wzniesienia oraz co najważniejsze piękne widoki na Pogórze Karpackie. Pierwszym zawodnikiem, który dotarł do Mogilan po zaledwie 27 minutach i 33 sekundach był Emil Drabik z Mszany Dolnej. Pozostałe miejsca na podium przypadły Jakubowi Suchan z gminy Liszki oraz Dominikowi Piwowarczyk z Krakowa. Najlepszą z kobiet okazała się Emilia Małek z Chełma, która dobiegła na linię mety z czasem 00:33:14 s. W kategorii Nordic Walking najlepszym okazał się Tomasz Sadowski z Sosnowca (czas 00:53:49 s), a wśród pań zwyciężyła Elżbieta Styś z miejscowości Tarnowiec z czasem 1:00:43s.

Plenerowe zakończenie imprezy oraz wręczenie nagród odbyło się w Parku przy Dworze w Mogilanach. Tam też na uczestników czekał pyszny bigos oraz wiejski chleb ze smalcem.

Galeria zdjęć autorstwa R. Kierzkowskiego: https://flic.kr/s/aHBqjAfaJB 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Skawina, Gminy Mogilany, Województwa Małopolskiego i Powiatu Krakowskiego.

 

Krystian Kosiorowski

inna lokalizacja