Izrael – kraina kontrastów

Pałacyk "Sokół"
Skawina
30/11/2018

Listopadowe spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności poświęciliśmy Izraelowi, przyglądając się mu nie tylko jako celowi pielgrzymek, ale przed wszystkim jako miejscu życia wielu kultur i religii. Naszym przewodnikiem była Kamila Gruszka – dziennikarka, blogerka, podróżniczka i… biegaczka.

Do Izraela wybrała się nietypowo – nie jako pielgrzym czy turysta, ale jako uczestniczka maratonu po górzystej Jerozolimie. Wraz z grupą wykorzystała czas pobytu na odkrycie miejsc nieoczywistych, parków krajobrazowych, tras trekkingowych, bocznych dróg i bezdroży, które najlepiej oddają charakter tego kraju. Pustynne krajobrazy dają wyobrażenie o sile charakteru ludzi, zamieszkujących ten niespokojny, targany konfliktami rejon świata. Zatłoczona Jerozolima musi pomieścić żydów, chrześcijan, muzułmanów wszystkich odłamów religijnych, dać im dach nad głową i utrzymanie z tych samych turystów, którzy odwiedzają chrześcijański kościół, arabski bazar, ormiańską knajpkę i żydowską Ścianę Płaczu. Niewyobrażalny tłok w Bazylice Grobu Pańskiego kontrastuje z ciszą Twierdzy Massada o wschodzie słońca. Mury izolujące Palestyńczyków w Betlejem stoją w sprzeczności z otwartą przestrzenią Pustyni Negew. Bieda sąsiaduje z bogactwem, tradycja z nowoczesnością.

Kamila Gruszka bardzo trafnie przedstawiła kraj, który wymyka się łatwemu osądowi i zdefiniowaniu. Zostawia słuchacza, a także czytelnika swojego bloga z jego własna opinią. Nie ocenia, nie definiuje. Opisuje.

Zapraszamy na portal www.barswiat.pl, gdzie można znaleźć dokładne informacje na temat podróży do Izraela, praktyczne porady i podpowiedzi, jak zorganizować samodzielny wyjazd.

Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie i zapraszamy już w piątek 14 grudnia na wyprawę po Australii i Południowej Azji z energetyczną parą: Patrycją i Łukaszem Śledzieckimi.

Joanna Kurpiel

(JK)

Fotogaleria: https://www.flickr.com/ (fot. 1-6: Jarosław Karasiński, fot. 7-44: Kamila Gruszka)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl