Jordania inaczej – podróż do kraju kontrastów

Pałacyk "Sokół"
Skawina
27/01/2023

W styczniu Skawińska Akademia Wiedzy i Umiejętności zawita do pustynnego królestwa Jordanii, które obfituje w skrajne emocje i doświadczenia. Jordania – uśmiechnięty islam, Haszymidzi, Nabatejczycy czy historia sprzed potopu?

Jordania, a poprawnie Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, to kraj rządzony przez rodzinę królewską, a przede wszystkim – ukochanego przez poddanych – króla Abdullaha II, a właściwie – Abd Allaha II ibn Husajna z dynastii Haszymidów. Uwielbianego nie z racji monarchy na piedestale, lecz za oddanie ludowi, mądrość i wykształcenie, które zdobył on i jego żona w światowej sławy uniwersytetach.

Kraj, który ma zagmatwaną historię, lecz w pełni potrafi udostępnić swe perły: Petra, Wadi-Rum, Jarash, Mapa z Madaby, Morze Martwe i inne atrakcje sięgające czasów… No właśnie, jak dawnych?

A jednocześnie jest druga strona, którą bezkrytycznie pomijają turyści. Na obrzeżach rzymskich miast z czasów rozkwitu Cesarstwa egzystują uchodźcy w obozach, w których nikt z turystów nie wyobrażałby sobie przemieszkać choćby jednego dnia. Nikt z nich nie próbuje się tam zapuścić. Nikt nie myśli o obecności ludzi, którzy są odarci ze złudzeń, a dzieci na pytanie „skąd pochodzą” mówią: „urodziłem się w obozie”. Nie będzie to zatem ociekająca miodem opowieść…

Zapraszamy do Jordanii innej, niż na plakatach biur podróży. Naszym przewodnikiem będzie Andrzej Pasławski.

27 stycznia 2023 (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”. Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl