Karkonosze. Mityczna kraina Ducha Gór.

Pałacyk "Sokół"
Skawina
25/10/2019

W październiku zapraszamy w podróż po Polsce w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności. Tym razem wybierzemy się w Karkonosze w poszukiwaniu Ducha Gór. Oprowadzi nas Sebastian R. Bielak.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, które znajduje się w południowo-zachodniej Polsce i biegnie wzdłuż granicy z Czechami, zajmując ok. 650 km² powierzchni, z czego 3/4 znajduje się po czeskiej stronie, natomiast pozostała część należy do Polski. Znaczna część Karkonoszy to obszar chronionej przyrody – po polskiej stronie znajduje się Karkonoski Park Narodowy o powierzchni 55 km², natomiast po czeskiej stronie Karkonosky Narodni Park, który zajmuje 360 km², a więc jest siedem razy większy od polskiego.

Region Karkonoszy już od czasów średniowiecznych przyciągał licznych poszukiwaczy surowców mineralnych i rud metali, w tym zwłaszcza Walonów, eksplorujących złoża złota i srebra, dlatego na przestrzeni wieków intensywnie rozwijało się tutaj górnictwo i hutnictwo.

Z przyrodniczego punktu widzenia jednym z największych walorów Karkonoszy jest piętrowy układ roślinności występującej w górach, dzięki któremu wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. pojawiają się nowe ekosystemy, siedliska i gatunki, m.in.: torfowiska stokowe, tundra, kosodrzewina, świerczyna sudecka czy jeziora polodowcowe. Wśród licznych atrakcji turystycznych regionu należy wymienić zabytkowe zamki i pałace, kopalnie i huty szkła udostępnione do zwiedzania, Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich oraz świątynię Wang w Karpaczu.

Bazując na własnym doświadczeniu Sebastian Bielak dzieli się szczegółowymi informacjami, potrzebnemu każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania Karkonoszy. Nie zabraknie wiedzy praktycznej, ciekawostek, a także przygód, jakie spotkały naszego gościa w trakcie wyprawy.

Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, fotograf, wykładowca, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.

25 października 2019 r. (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.
Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel

(AR)

 

 

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl