Kino plenerowe czas zacząć!

Rynek w Skawinie
16/07/2022

17/07/2022

Pierwsze seanse letniego kina plenerowego za nami. Pomimo zaskoczenia sobotnią aurą, filmowy weekend zaliczamy do udanych. Otwierający kino letnie seans filmu „Aida”, mimo planów i przymiarek do obejrzenia go na skawińskim rynku, ostatecznie został wyemitowany w sali teatralnej Pałacyku „Sokół”. Warunki choć nie były zbliżone do plenerowych, to ze względu na wiatr i deszcz chętniej zaszyliśmy się w zacisze sokołowej sali „kinowej”. Niedziela była łaskawsza, słońce od godzin porannych napawało optymizmem i choć termometr nie wieścił upalnego dnia, a zatem bardzo ciepłego wieczoru – seans zgodnie z planem obejrzeliśmy pod chmurką. Na godzinę przed seansem zaczęli przybywać pierwsi widzowie rezerwując sobie najlepsze leżakowe miejscówki.  Co niektórzy przewidując chłodną noc zaopatrzyli się w kocyki – dzięki którym seans przebiegł zdecydowanie w cieplejszej atmosferze. W niedzielę seans „I tak cię kocham” był czasem błogiego relaksu; filmem, który pozwalał na blisko dwie godziny zapomnieć o przyziemnej rzeczywistości. Zatem mamy za sobą dwie pierwsze z dziesięciu filmowych propozycji kina letniego.
W sobotę zobaczyliśmy dramat „AIDA”, reżyseria: Jasmila Žbanić; obsada: Jasna Duričić, Raymond Thiry, Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh; kraj produkcji: Polska, Niemcy, Francja, Holandia, Norwegia, Austria, Turcja, Rumunia, Bośnia i Hercegowina; rok produkcji: 2020; język oryginalny: serbsko-chorwacki, bośniacki, angielski, holenderski.

Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw „Aidę” mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Szarlatan”, „Obywatel Jones”), zmontował ją Jarosław Kamiński („Zimna wojna”, „Śniegu już nigdy nie będzie”), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk („Ślepnąc od świateł”), a polską producentką „Aidy” jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami „Idy” i „Zimnej wojny”.

Nagrody i festiwale:
Oscary 2021 – Najlepszy Film Międzynarodowy (nominacja)
BAFTA 2021 – 2 nominacje: Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe 2021 – Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski reżyser roku, Najlepsza europejska aktorka roku (Jasna Duričić);
MFF Rotterdam 2021 – Nagroda Publiczności
MFF Wenecja 2020 – Konkurs Główny
Film Independent Spirit Awards 2021 – Najlepszy Film Zagraniczny
WAMA Film Festival –  Grand Prix Konkursu Koprodukcji Filmowych, Nagroda Publiczności

Niedziela upłynęła nie tylko w skrajnie różnym od sobotniego klimacie, ale przede wszystkim totalnie odmiennym nastroju za sprawą filmu „I tak cię kocham”.
Film z gatunku komedii romantycznych, jedno z najzabawniejszych love story, które stało się wielkim przebojem amerykańskim kin, ale i święciło triumfy popularności na świecie. Film podbił serca widzów świeżością, humorem oraz uniwersalnym przesłaniem: nigdy nie należy tracić nadziei.
W rolach drugoplanowych zobaczyliśmy słynnego komika – Ray’a Romano, znanego z serialu  „Wszyscy kochają Raymonda” oraz rzadko już pojawiającą się na ekranie laureatkę Oscara za „Fortepian” – Holly Hunter.

Nagrody i festiwale

Oscary 2018 – Najlepszy Scenariusz Oryginalny (nominacja)
Film Independent Spirit Awards 2018 – Najlepszy Debiut Scenopisarski
MFF Locarno 2017 – Nagroda Publiczności
SXSW Film Festival 2017 – Nagroda Publiczności

Dziękujemy serdecznie za mile spędzony filmowy czas zachęcając do obecności podczas kolejnych letnich wieczorów z kinem plenerowym.

W najbliższą sobotę – 23 lipca o  godz. 21:00 zobaczymy „Jeźdźców sprawiedliwości”, duński film  w reżyserii Anders’a Thomas’a Jensen’a.
Natomiast w  niedzielę Stowarzyszenie „Dzieci Są Ważne” wraz z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie serdecznie zapraszają na koncert charytatywny Gramy „Dla Emilki”. Weźcie ze sobą rodzinę, przyjaciół, znajomych, sąsiadów i przyjdźcie na Rynek w Skawinie. Będą koncerty, spektakl plenerowy, animacje dla dzieci, malowanie buziek, wielki grill i masa innych atrakcji. Wszystko po to, by wesprzeć Emilkę w walce z ciężką chorobą. START 24 lipca, godz: 17.00-21.30

Więcej informacji o koncercie https://ckis.pl/event/gramy-dla-emilki/

Fotogaleria z wydarzenia: https://flic.kr/s/aHBqjzYuDb (fot. Jarosław Karasiński)

 

Marta Tyrpa

(JK)

 

 

Rynek w Skawinie