Kolumbia – lodowce w tropikach

Pałacyk "Sokół"
Skawina
26/10/2018

W październiku w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności zapraszamy Państwa w podróż tropikalną: o Kolumbii, państwie kontrastów, opowie skawiński „człowiek z pasją”- Kamil Kozłowski.

Ilustrowana zdjęciami opowieść zabierze nas do miejsc, w których pomimo wojny domowej można poczuć się bezpiecznie. Do krainy, gdzie wprost z gorącego lasu deszczowego można wejść na zaśnieżone wulkany. Opowiemy o błotnistej, gorącej, pełnej węży i pająków dżungli; zimnych, pokrytych lodowcami szczytach gdzieś wysoko w Andach oraz wspaniałych ludziach, którzy zamieszkują te odludne i – wydawać by się mogło – nieprzyjazne tereny. Będzie też o tym, jak nie zgubić się w „dolinie zaginionych”, uniknąć spotkania z pumą czy znaleźć w nocy mleczarza, który zawiezie nas na farmę położoną gdzieś ponad chmurami.

KAMIL KOZŁOWSKI:  Podróże i wycieczki górskie są jego pasją od najmłodszych lat. Na początku były to kilkudniowe wypady rowerowe połączone z trekkingiem po Polsce południowej wraz z rodzicami, potem samotne wycieczki zagraniczne oraz zdobywanie coraz to wyższych szczytów (latem i zimą) w Europie, Azji, Afryce czy Ameryce Południowej. Wciąż związany z rodzinną Skawiną, w podróży już od wielu lat. Do chwili obecnej zwiedził  27 państw na 4 kontynentach,  w kilku z nich podejmując pracę,  która dostarczała mu środków na dalsze podróże. Ostatnie półtora roku mieszkał na terenie Parku Narodowego Skaftafell w południowej części Islandii, gdzie pracował jako przewodnik. Ponieważ cały czas czuje się mocno związany z Gminą Skawina, założył  facebookowy profil @SkawinaSięWspina, gdzie promuje szeroko pojętą aktywność górską wśród mieszkańców naszej gminy.

Po przejściu znacznej części Tatr oraz Beskidów latem, zainteresował się turystyką zimową. Ukończył zimowy kurs turystyki wysokogórskiej i zaczął się wspinać wyżej niż pozwalają polskie góry. Zawsze interesowały go miejsca trudno dostępne lub mało znane, aczkolwiek bogate kulturowo. Zdecydowaną większość wypraw odbywa samotnie. W ciągu ostatnich lat przemierzył:

  • Syberię – gdzie (mimo wiosny) w warunkach zimowych, po kilkudniowych trekkingach przez tajgę, stanął na dwóch szczytach pasma Chamar Daban: Pik Porozystyj (2025 m n.p.m.) oraz Pik Czerskiego(2090 m n.p.m.).
  • Atlas Wysoki – gdzie zimą zdobył najwyższy szczyt Afryki Północnej Toubkal (4167 m n.p.m.) oraz Oumlilene (3876 m n.p.m), Tizi N‘Toubkal (3900 m n.p.m.), Ras Ouanoukrim (4083 m n.p.m.), Timzguida (4089 m n.p.m.) .
  • Iran – gdzie w paśmie Alborz wspiął się na Bazarak (3753 m n.p.m.) oraz Tochal (3933 m n.p.m.), a w paśmie Zagros na Shir Kuh (4050 m n.p.m.).
  • Islandię – gdzie stanął na szczytach, między innymi Hrutsfjallstindar (1875 m n.p.m.) oraz najwyższym szczycie wyspy Hvannadalshnjukur (2110 m n.p.m.).
  • Kolumbię – gdzie zdobył w Andach północnych Nevado del Tolima (5273 m n.p.m.), Santa Isabel (4950 m n.p.m.) oraz Nevado del Quindio (4760 m n.p.m.).
  • Tien Szan – gdzie wspiął się na Chan Tengr (7010 m n.p.m.), najwyższy szczyt Kazachstanu.

26 października 2018 r. (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

Joanna Kurpiel, fot. Kamil Kozłowski

(AR)

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl