Koncert barokowy w Radziszowie

Dwór Dzieduszyckich
Radziszów
19/11/2021

Słuchacze piątkowego koncertu w Dworze Dzieduszyckich mogli się poczuć jak na drezdeńskim dworze Augusta II Mocnego, kiedy to muzycy orkiestry, a wśród nich doskonały kompozytor Christlieb Siegmund Binder, grali koncerty barokowe zabawiając króla i dworzan.
Paulina Tkaczyk i Bogumiła Gizbert-Studnicka odtworzyły muzykę Bindera posługując się niezwykłymi instrumentami: fletem traverso i klawesynem.
Flet traverso był popularny w epoce baroku, a obecnie wykorzystuje się go na koncertach muzyki dawnej. Klawesyn będący poprzednikiem fortepianu jest współcześnie wybierany przez muzyków szukających ciekawych, barokowych brzmień jak np.: Björk – Scary, Eminem – The Real Slim Shady, Red Hot Chili Peppers – Eskimo, Elektryczne Gitary – Rycerz bije, Kult – Wróci Wiosna, Baronowo*.

Dobrze dobrana publiczność entuzjastycznie reagowała na klawesynowo – fletowe brzmienia. W programie koncertu znalazły się również polonezy polskich kompozytorów: Bazylego Bohdanowicza, Macieja Radziwiłła i Michała Kleofasa Ogińskiego i „Sonata D-dur op. 6” Ludwiga van Beethovena.

Koncert został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu: galeria  (fot. Jarosław Karasiński)

/Weronika Sabor/

* źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Klawesyn

Dwór Dzieduszyckich

ul. Szkolna 4, 32-052
Radziszów,

12 256 31 18