Koncert charytatywny „Razem dla Ukrainy”

Pałacyk "Sokół"
Skawina
03/07/2022

W niedzielę 3 lipca o godzinie 17.00 zapraszamy gorąco do amfiteatru przy Pałacyku ,,Sokół” na wyjątkowy koncert „Razem dla Ukrainy” w wykonaniu znakomitych ukraińskich Artystów:

Yuliya Ponomar – sopran liryczny koloraturowy. Absolwentka akademii Muzycznej w Kijowie oraz w Krakowie. Artystka scen muzycznych Polski i Ukrainy. Obecnie solistka – wokalistka współpracuje  z Orkiestrą Straussowską OBLIGATO. Mieliśmy okazję podziwiać Jej talent podczas Koncertu Noworocznego Skavienna.


Diana Ostrolutska – pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, uczestniczka programu kształcenie młodych artystów Akademii Operowej Teatru Wielkiego w Warszawie. Pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie. Stypendystka programu Ministra Kultury Gaude Polonia 2022, przeznaczonego dla młodych twórców kultury. Laureatka licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych.


Mirosława Kruk – bandura. Ukończyła Szkołę Muzyczną w Równem z klasie bandury w 2013 roku, zwyciężczyni konkursów ukraińskich i międzynarodowych. W 2020 roku ukończyła studia na Wydziale stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Roman Bardun – pianista jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Stypendysta Programu Fulbrighta (największego programu wymiany naukowej i kulturowej między Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami, przez wielu uznawanego za jeden z najbardziej prestiżowych, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie).  Wystąpił na wielu scenach koncertowych, głównie w Europie i USA. Niektóre z nich to legendarny klub Vortex w Londynie oraz Shea Concert Hall na Uniwersytecie Williama Patersona w New Jersey – na jednej scenie ze swoim mentorem Billem Charlapem (zdobywcą Grammy).

Ukraińsko-polski zespół muzyki folkowej FLOYARA w składzie:

Olga Bodnar – śpiew

Mirosława Kruk – śpiew

Solomiia Melnyk – śpiew

Roman Bardun – fortepian

Koncert wypełni ukraińska muzyka ludowa, wzbogacona o współczesne aranżacje, a także utwory polskich kompozytorów.

„Teraz bardziej, niż kiedykolwiek czujemy potrzebę szerzenia ukraińskiej muzyki ludowej w świecie. Śpiewamy folklor w połączeniu z elementami różnych muzycznych stylów. Naszą twórczością chcemy popularyzować oryginalność i autentyczność ukraińskiej tradycji.”

Koncert połączony będzie ze zbiórką na pomoc w wynajęciu domu dla Wiktorii (17 lat), Sofiji (16 lat), Anny (16 lat), Mariji (13 lat) oraz Lizy (4 lata) – młodych dziewcząt, które w połowie marca przyjechały do Polski pociągiem ewakuacyjnym i obecnie pozostają pod opieką krewnej jednej z dziewczyn, Ałły. Wszystkie pochodzą z niewielkiej miejscowości Zełenodolśk, położonej w okolicach Krzywego Rogu na Ukrainie. Miasteczko znajduje się tuż przy granicy z okupowanym przez wojska rosyjskie obwodem chersońskim, zaledwie kilka kilometrów od terenów, na których prowadzone są regularne działania wojenne. Rodzice nie chcą na razie wyjeżdżać – dopóki mogą pracować i zarabiać wolą pozostać na miejscu, gdyż boją się, że gdy zostawią całe swoje dotychczasowe życie, nie będą mieli później do czego wracać. Chcą jednak oszczędzić swoim dzieciom godzin spędzonych w piwnicy, dźwięku nieustannie wyjącej syreny alarmowej i jeszcze głośniejszych odgłosów wystrzeliwanych w niedalekiej odległości pocisków obu armii. W ostatnich dniach okazało się, że mamy absolutnie wyjątkową możliwość wynajęcia maksymalnie na okres 1 roku w pełni wyposażonego domu, którego właściciele zgodzili się przeznaczyć go właśnie dla uchodźców. Chcąc pomóc, gotowi są zostawić w domu całe umeblowanie wraz ze wszystkimi sprzętami, w tym wyposażenie kuchni, kilka kompletów pościeli, komputer stacjonarny, a nawet zabawki dla dzieci. Nie ma konieczności ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z zakwaterowaniem. Potrzebne jest jednak wsparcie w zakresie pokrycia kosztów wynajmu domu, gdyż znacznie przekraczają one możliwości finansowe dziewczynek. Rodzice są w stanie pokrywać koszty mediów, bieżącego utrzymania dzieci oraz częściowo uczestniczyć w kosztach wynajmu. Zebranie takich środków jest wielkim wyzwaniem, jednak z Wasza pomocą wszystko się uda!

Gorąco prosimy Was o wsparcie – wdzięczność dziewczyn oraz ich rodziców będzie przeogromna, gdyż podarujecie im coś naprawdę wyjątkowego – bezpieczeństwo i stabilizację. Więcej informacji i link do zbiórki w tym miejscu.

Zapraszamy gorąco do amfiteatru przy Pałacyku „Sokół” w niedzielę 3 lipca o godzinie 17.00.

Joanna Kurpiel

KK

 

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl