Koncert polskiej muzyki filmowej

Rynek w Skawinie
15/07/2023

Sobota, 15 lipca, rynek skawiński, godzina 19.00. Na płycie rynku mała scenka. W tle kwiaty z refleksami przebijających się przez nie promieni zachodzącego za wieżę ratuszową słońca. Na scenie czterech fantastycznych dżentelmenów reprezentujących rozrywkowy kwartet blaszany Brass Riders w składzie: Tomasz Stolarczyk, Andrzej Tkaczyk, Tomasz Gajewski – puzoniści oraz Jarosław Jastrzębski – tubista, których mieliśmy już okazję gościć w Pałacyku Sokół w listopadzie podczas ubiegłorocznego  Muzycznego Poniedziałku.

Choć powietrze tego dnia zdawało się być gęściejsze niż zazwyczaj za sprawą wysokich temperatur, to wibracje jakie wywołały pierwsze i kolejne dźwięki wydobywające się z instrumentów przywołały w pamięci kadry z polskich kultowych filmów i seriali takich jak: „Stawka większa niż życie”, „Alternatywy 4”,  „Polskie drogi”, „Poszukiwany, Poszukiwana”, „Janosik”, „07 zgłoś się”, „Vabank”, „Czterdziestolatek”, „Nie lubię poniedziałku” czy „Na kłopoty… Bednarski”.

Kompozytorzy, którzy stworzyli te jedyne w swoim rodzaju szlagiery to Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Kurylewicz, Włodzimierz Korcz, Henryk Kuźniak czy Piotr Marczewski i to oni zapisali się wielkimi literami w historii kina polskiego, tworząc dzieła niepowtarzalne i nieśmiertelne o nienamacalnej wartości. Piękne i mocno zapadające w pamięć. A kwartet Brass Riders  odświeżył je i zaprezentował nam w nieco innej aranżacji.

Płynące w powietrzu dźwięki zatrzymały czas i prawie można było zobaczyć bohaterów w akcji, którzy na tę krótką chwilę odżyli w naszych wspomnieniach. Koncert zakończyły gorące brawa i prośby publiczności o bisy, dając świadectwo kunsztu artystów, którzy zechcieli w tym dniu być z nami i wzbogacić nas o nowe doświadczenie.

Była to uczta nie tylko dla ucha, ale i ducha.

Projekt  został zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.

Link do fotorelacji -> https://www.flickr.com/photos/ckiswskawinie/albums/72177720309825628/with/53050005312/.

Monika Fliszewska

/IN/

Rynek w Skawinie