Konopie medyczne tematem lutowego spotkania „Żyj świadomie”

online
19/02/2021

Przed nami trzeci piątek miesiąca, zapraszamy więc do obejrzenia relacji na żywo z kolejnego wykładu w ramach cyklu „Żyj świadomie”, który przedstawi dr Mirosława – Ciarka Golonka. Temat najbliższego spotkania to „Koronawirus – konopie medyczne”. Zagadnienie zostało wywołane przez naszych słuchaczy, zatem – wychodząc naprzeciw ich potrzebom – w lutym poruszymy medyczny aspekt stosowania konopi w kontekście pandemii COVID-19.

Dowody na stosowanie konopi w różnych terapiach sięgają 2700 lat przed naszą erą, a w leczeniu padaczki lekarze arabscy używali ich już w XI wieku. W Polsce od 2018 roku medyczna marihuana  jest legalna i dopuszczona do sprzedaży w systemie farmaceutycznym jako lek i surowiec farmaceutyczny.

Podczas wykładu poruszymy temat zastosowania substancji czynnych z konopi w różnych terapiach, z naciskiem na obecny problem pandemiczny. Dr Ciarka-Golonka opowie o zawiłej i trudnej historii ich zastosowań medycznych, o stanie prawnym, o wskazaniach, przeciwwskazaniach i działaniach ubocznych.

Zachęcamy Państwa do kreowania przebiegu naszego spotkania za sprawą  pytań, na które szukają Państwo odpowiedzi. Mogą Państwo komentować, czy zadawać pytania „na żywo” podczas prelekcji, ale zachęcamy  do przesyłania ich z wyprzedzeniem – za pośrednictwem wiadomości prywatnych na profilu Facebook CKIS lub pocztą elektroniczną na adres sokol@ckis.pl

Do zobaczenia w piątek, 19 lutego o  godz. 18.00 – podczas transmisji on-line na żywo w Grupie CKiS LIVE.

O prowadzącej:

Mirosława Ciarka – Golonka, lekarz medycyny zintegrowanej, specjalista II stopnia z zakresu otolaryngologii z  30-letnim doświadczeniem pracy w Klinicznym Oddziale Otolaryngologicznym 5. Wojskowego Szpitala Wojskowego w Krakowie. Przez pierwsze 20 lat pracy zdobywała doświadczenie jako chirurg głowy i szyi. Prawie 20 lat, podczas specjalistycznej prywatnej praktyki lekarskiej, zajmowała się leczeniem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Systematycznie poszerza swoją wiedzę i umiejętności lekarskie  poprzez udział w licznych szkoleniach kierunkowych oraz ogólnolekarskich, zarówno w zakresie medycyny akademickiej, jak i zintegrowanej. Od prawie 10 lat – po własnych doświadczeniach z chorobą nowotworową – szczególną uwagę poświęca tak zwanemu holistycznemu podejściu do pacjenta. Dewizą dr Mirosławy Ciarki-Golonki jest „być dla pacjenta bardziej przewodnikiem po zdrowiu, a tylko czasami – lekarzem od leczenia chorób”. Lubi pracować z pacjentem aktywnym, zaangażowanym i świadomym.

Marta Tyrpa

(AR)

 

online