Kopalnia Srebra i wiele więcej, czyli wycieczka na Śląsk

różne lokalizacje
21/10/2023

21 października 2023 r. wyruszyliśmy na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Głównym celem wyprawy była zabytkowa kopalnia srebra – atrakcja światowej klasy, wpisana od 2017 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziemnymi korytarzami prowadziło nas dwóch przewodników – Ślązaków z dziada pradziada. Na głębokości ok. 40 metrów wędrowaliśmy ponad 1,5 km dawnymi wyrobiskami uważając, aby głową nie zahaczyć o skały. Podobno niektórym udało się nawet zobaczyć słynnego Skarbnika – dobrego ducha kopalni. Nie można zapomnieć również o małym urozmaiceniu podziemnej wędrówki czyli o przepłynięciu łodzią podziemnej rzeki.

Po zwiedzeniu kopalni, udaliśmy się od centrum Tarnowskich Gór. Podczas spaceru po starówce mogliśmy podziwiać kamienice, których historia niejednokrotnie sięga aż XVI wieku. Teraz już każdy wie, gdzie ostatnią noc z Marysieńką przed Odsieczą Wiedeńską spędził Sobieski. Byliśmy także pod mieszczańskim dworkiem, gdzie nocował sam Goethe. Kto chciał mógł skosztować rarytasów czeskiej kuchni (i oczywiście czeskiego piwa), a także dań kuchni śląskiej.

Wyruszając śladami rodu Donnersmarck, który przez stulecia panował w Tarnowskich Górach, pojechaliśmy do Świerklańca. Wśród jesiennych liści i przy iście letniej temperaturze wynoszącej 23 stopnie mogliśmy poddać się błogiemu wypoczynkowi. Nie zapomnieliśmy oczywiście zobaczyć tego, co pozostało na terenie kompleksu parkowego po tzw. Śląskim Wersalu zbudowanym przez Guido Henckel von Donnersmarcka dla słynnej paryskiej kurtyzany zwanej La Païva.

Ostatnim punktem programu były Piekary Śląskie. Podobnie jak od 1676 roku Tarnogórzanie rok w rok przybywają przed obraz Matki Bożej Piekarskiej, tak i my dotarliśmy do Sanktuarium, by zobaczyć słynący licznymi łaskami wizerunek Madonny. Dzień zakończyliśmy wspinaczką na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Jest to miejsce, które upamiętnia Powstania Śląskie, a zatem także fakt przyłączenia ziemi tarnogórskiej do Polski w 1922 roku.

Fotogaleria: https://flic.kr/s/aHBqjAZQ3A

 

Krystian Kosiorowski

różne lokalizacje