Hala Widowiskowo - Sportowa
Skawina
22/05/2022

To było prawdziwe szachowe święto! W niedzielę, 22 maja Hala Widowiskowo-Sportowa w Skawinie wypełniła się miłośnikami królewskiej gry. Była walka o Koronę Króla Kazimierza, możliwość gry na dużych szachach w plenerze, a także, trzymająca do końca w napięciu, symultana.

Turniej Szachowy o Koronę Króla Kazimierza to jedna z imprez, które co roku pojawią się w kalendarzu wydarzeń CKiS. Tym razem jednak turniej miał wyjątkowy charakter w związku z trwającym rokiem jubileuszowym Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Poza tradycyjną rywalizacją pojawiły się też inne, dodatkowe atrakcje. Szachiści zasiedli przy stolikach punktualnie o godzinie 10.00. Uroczystego rozpoczęcia dokonali: Prezes Małopolskiego Związku Szachowego – Kamila Kałużna-Turcza, sędzia turnieju – Jarosław Pietraszewski i kierownik Działu Sportu i Rekreacji CKiS – Tomasz Kutek. Do walki stanęło 38 szachistów, którzy w zawodach rozgrywanych systemem szwajcarskim musieli przejść przez 7 rund. Zawodnikom można było kibicować na żywo lub online, gdyż dzięki uprzejmości Małopolskiego Związku Szachowego, przy dwóch pierwszych stolikach gry toczyły się na specjalnych, wypożyczonych od MZS, elektronicznych szachownicach.

Gdy w sali w ciszy i skupieniu zawodnicy przechodzili przez kolejne rundy, przed budynkiem na dużych szachach ogrodowych swoich sił w królewskiej grze próbowali głównie najmłodsi, a wskazówek udzielał im trener sekcji szachowej CKiS – Konrad Cieśla.

Po godzinie 14.00 wszystko już było jasne. Koronę Króla Kazimierza zdobył Arkadiusz Piwowarczyk z Klubu Mat Myślenice. Na drugim miejscu podium stanął Szymon Mirek (KKSz Kraków), na trzeciej pozycji uplasował się Maksymilian Młynek (KKSz Kraków). W pierwszej dziesiątce nie zabrało też przedstawicieli sekcji szachowej CKiS Skawina. Tuż za podium, na czwartym miejscu rywalizację zakończył Benedykt Wąsowicz, szósty był Jan Bazan, a dziewiąty Szymon Kurowski. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe statuetki i dyplomy. Odbyło się również losowanie nagród. Specjalnie wyróżnienie czekało na najmłodszego uczestnika i uczestniczkę oraz dla najstarszego zawodnika turnieju. Najmłodsi to Antonina Pituch i Zimowit Sosna, a nestorem okazał się Jan Połyniak. Wieku wypominać nie będziemy, ale możemy zdradzić, że Antosię i Pana Jana dzielą 64 lata. Z listą startową i pełnymi wynikami można zapoznać się tutaj -> WYNIKI.

Po turniejowych zmaganiach przyszedł czas na SYMULTANĘ. Konrad Cieśla stanął naprzeciwko 17 wytrawnych szachistów. Zacięta gra trwała 3 godziny.  Nikt ani na chwilę nie odpuszczał. Napięcie udzielało się nawet obserwującym zmagania. Ostatecznie Konrad, który ma na swoim koncie tytuł szachowego Mistrza Podhala, wygrał 15 pojedynków, 1 zremisował i tylko raz dał się pokonać, byłemu zawodnikowi CKiS – Jankowi Bazanowi.

Serdecznie gratujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy za rok!