Koronawirus – co nowego?

Pałacyk "Sokół"
Skawina
20/11/2020

Podczas drugiego spotkania w ramach  III edycji cyklu „Żyj świadomie” kontynuowaliśmy rozpoczęty miesiąc temu, niezwykle żywy i wszechobecnie towarzyszący nam temat wirusa COVID-19. Tematem przewodnim tego sezonu jest „Koronawirus – raporty ze świata”. Pierwsza prelekcja została poświęcona Polsce, ale mimo wstępnych założeń raportowania sytuacji w innych krajach,  plany zmodyfikowaliśmy. Drugie spotkanie miało na celu oswojenie nas z obecnością wirusa i próbą pokonania strachu przed nim. Co nie znaczy, że mamy go lekceważyć. Niezmiennie ważna jest profilaktyka, strategia trzech liter: DDM, znaczących tyle co dystans-dezynfekcja-maseczka. Musimy budować swą odporność, którą posiadamy wszyscy, ale często zaburzoną różnymi czynnikami, stąd konieczność jej odbudowywania i i tworzenie oręża przeciwko wirusom. Jeżeli dbamy o nasz organizm, wtedy łatwiej wychodzimy z różnych problemów zdrowotnych. Mówienie, że dbając o siebie nie zachorujemy, jest utopią. Od tego jak dbamy o siebie zależy jak wyjdziemy z choroby. Od zbudowanego przez nas fundamentu wypracowanego przez właściwą dietę, brak uzależnień, dbanie o kondycję, właściwe suplementowanie zależy jak poradzimy sobie z wirusami.

Podczas spotkania padło wiele pytań, na które na bieżąco odpowiadała prowadząca dr Mirosława Ciarka-Golonka, lekarz medycyny zintegrowanej i pomysłodawczyni cyklu.

Przez dwie godziny spotkania zostało poruszonych wiele zagadnień dotyczących przebiegu choroby, aktualnych statystyk, prognoz zarówno zachorowalności, jak i sposobów leczenia, prac laboratoryjnych, szczepionek. Ale prowadząca poruszyła również niezwykle istotny, choć nieco oddalony od tematu prelekcji, wątek wpływu pandemii na upadek pomocy humanitarnej.  Pani Mirosława wspomniała o swej adoptowanej afrykańskiej córce. Klementyna mieszka w Kenii, obecnie ma 14 lat, chodzi do V klasy. Skąd taka dygresja?  Pani doktor ze smutkiem zauważyła jak spowodowane pandemią ograniczenie transportu międzynarodowego przełożyło się na panującą obecnie w Afryce pandemię… głodu. Każdy z nas może temu zaradzić, samodzielnie wystosować pomoc humanitarną – adoptując na odległość, i to – jak wspomniała Pani Mirosława – zaledwie za 11 euro miesięcznie. To naprawdę niewiele dla uratowania czyjegoś życia, zdrowia, edukacji… i wiary w dobro.

Zachęcamy do przesłuchania relacji ze spotkania dostępnej na profilu Facebook CKiS przez tydzień od daty wydarzenia. Równocześnie zapraszamy do uczestnictwa w trzecim spotkaniu „Żyj Świadomie”,  które odbędzie się 15 stycznia o godzinie 18.00 w grupie CKiS LIVE. Temat prelekcji „Koronawirus – szczepienia”.

Na zakończenie chcieliśmy przekazać informację, której nie można było usłyszeć podczas transmisji „live”, a dotyczy nadchodzącego okresu świątecznego. Dzieci można powiedzieć, że nie chorują na COVID-19, ale bywają jego nosicielami. Ze względu na rodzinnie spędzany czas świąt Bożego Narodzenia, bliskość wielu pokoleń, zatem osób w różnym wieku – pomyślmy o babciach i dziadkach. Jeśli jest taka możliwość, może warto na dwa tygodnie wcześniej nie posyłać dzieci do przedszkola, czy szkoły (jeśli nie odbywa się w systemie on-line). Może to uchronić naszych bliskich, zwłaszcza tych w podeszłym wieku, przed zachorowaniem. Z taką sugestią zakończyliśmy dzisiejsze spotkanie. Nie wątpimy, że Państwo wiedzą jak najdoskonalej zadbać o swoich bliskich.

Oczekując na styczniową transmisję życzymy Państwu zdrowia i wyjątkowego, rodzinnie spędzonego świątecznego czasu!

Marta Tyrpa

 

Pałacyk "Sokół"

ul. Mickiewicza 7, 32-050
Skawina,

12 276-34-64

sokol@ckis.pl